» 
»
 

Suriye'de 1 ayda 1.557 sivil yaşamını yitirdi

Suriye İnsan Hakları Ağı olan SNHR'nin düzenlediği rapora göre, Suriye'de geçen ay yaşanan saldırı olaylarında toplamda 1.557 sivilin yaşımını yitirdiği bildirildi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin %59'unun çocuk ve kadınlardan oluştuğu belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı SNHR tarafından yayımlanan aylık rapora göre, Suriye'de geçtiğimiz Haziran ayında düzenlenen saldırılar sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 1.577 olarak kayıtlara geçti. Temmuz ayında 197'si kadın ve 253'ü çocuk olmak üzere 769 sivilin Esad rejimi saldırılarında yaşamını yitirdiği belirtildi. Söz konusu olan saldırılarda ölenlerin ise % 59'u kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu raporun korkutucu sonucu ise Esad tarafından yapılan bu rejimin kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığının açık bir göstergesi olduğu ifade ediliyor. Yayımlanan rapora göre, 66'sı kadın, 105'i çocuk toplamda 239 sivilin Rus, 5'i kadın 11'i çocuk 40 sivilin PYD, 14'ü kadın 33'ü çocuk 156 sivilin DAEŞ'in düzenlediği hain saldırılar sonrasında öldüğü belirtildi.Diğer kayıplara ilişkin olarak 13'ü kadın, 15'i çocuk 67 sivilin silahlı muhalif gruplar tarafından, 39'u kadın, 78'i çocuk 189 sivilin ise uluslararası koalisyonun saldırıları sonucunda hayatını kaybettiği bildirildi. 

Suriye İnsan Hakları Ağı SNHR raporuna görei 21'i kadın 36'sı çocuk 97 sivilin de kimin düzenlediği henüz tespit edilemeyen türlü bombalı saldırı sonucunda ve boğularak öldürüldüğü bilgisi verildi. Rejim güçleri ve Rusya'nın uluslararası insan hakları kanunlarını ihlal ettiği ve çok sayıda savaş suçu işlediği belirtilen raporda, düzenlenen saldırıların %90'ında siviller ve sivillere ait mal varlıklarının hedef alındığının altı çizildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *