» 
»
 

Suriye'de ateşkes ihlali bildirisi yayımlandı

Silahlı muhaliflerin yaptıkları uyarıda Esed ordusunun ve rejim taraftarı yabancı grupların ateşkese uymadıkları belirtildi.

Dün gece Türkiye ve Rusya garantörlüğünde Suriye'de başlatılan ateşkes anlaşmasında muhalif gruplar ortak bildiri yayınladı. Bildiride anlaşmada hiçbir toprak parçasının ateşkes anlaşması dışında tutulamayacağı hükmü hatırlatıldı ve metnin aynısının Beşşar Esed rejimi tarafından da imzalanması beklenmesine rağmen farklı bir anlaşma imzaladıklarının anlaşıldığı belirtildi.

Ateşkes anlaşmasına rağmen Şam yönetimi ve rejim yanlılarının Barada Vadisi'nde ve diğer bazı bölgelerde ağır silahlar ile varil bombası kullandıkları hatırlatılarak Hizbullah'ın anlaşmanın hiçbir şartına uymadığı ifade edildi. Muhaliflerin anlaşmayı imzaladıktan sonra şartlara uygun hareket ettikleri, ancak rejimin saldırılarına devam etmesinin anlaşmanın bittiğini gösterdiği belirtilen bildiride uluslararası kamuoyu, Barada Vadisi'nde rejim katliamlarını görmeye ve ateşkes anlaşmasının garantörü Rusya da sorumluluklarını yerine getirmeye davet edildi.

Muhaliflerin bildirisinde herhangi bir istisnanın ihlal yerine geçeceği, ateşkesin Suriye topraklarının hiçbir bölümünü ve hiçbir muhalif grubu istisna etmeyecek şekildeki ateşkese uyacakları ifade edildi. Muhalifler "Birleşmiş Milletler'den ateşkesle ilgili alınacak kararlarda acele etmemesini istiyoruz" dedi ve Türkiye devletine kendilerine ve Suriye halkına verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Öte yandan Şam'ın doğu Guta bölgesinde ise rejim güçlerinin muhaliflerin kontrolündeki noktalara yoğun şekilde saldırdığı bilgisi paylaşıldı. Barada Vadisi'nde yer alan meclis, sağlık heyeti, sivil savunma ve yardım dernekleri ise ihlaller hakkında ortak bir açıklama yayımladı. Ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından 35 varil bombasının bölgeye atıldığı ve 10 hava saldırısı ile pek çok noktadan kara saldırılarının düzenlendiği belirtilirken söz konusu bölgede Şam'ın Fethi Cephesi'nin kesinlikle yer almadığı, tüm savaşçıların bölgenin çocuklarından oluştuğu bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *