» 
»
 

Suriyeli Hasan'ın cilt hastalığına çare bulunamıyor

Suriye'deki iç savaştan kaçıp Konya'ya yerleşen Hammud ailesinin Hasan adındaki küçük oğullarının cilt hastalığı görenlerin yüreğini burkuyor. Doktorların araştırmalarına rağmen bu hastalığın tedavisi henüz bulanamadı.

Ülkelerindeki iç savaştan Türkiye'ye sığınan Hammud ailesi Konya'da yaşıyorlar. Ailenin 6 yalındaki küçük ferdi Hasan Hammud'un rahatsızlığı aileyi kahrediyor. Doktorların henüz tanı ve tedavisini bulamadığı hastalığı nedeni ile küçük çocuğun derisi pul pul kabarıyor. Suriye'de doğan küçük Hasan'ın probleminin ortaya çıkmasının ardından hastane hastane gezen çaresiz anne ve baba çocuklarının iyileşmeleri için imkanların el verdiği kadarıyla ellerinden geleni yapıyorlar. Doktorların ciltteki gözeneklerinin olmamasından dolayı Hasan'ın bu rahatsızlığı yaşıyor olduğunu öğrenen aile, çocuklarının halini gördükçe perişan oluyorlar.

Konya'nın Karatay İlçesinde yaşayan Hammud ailesi üç sene oğullarınında bu rahatsızlığın patlak vermesinin ardından Halep'e oradan da Konya'ya göç ettiklerini dile getirdiler. Hasan'ı doktora götürdüklerinde bu rahatsızlığın bir tedavisinin olmadığını, çocuğun hastane raporlarını Lübnan'a götürüp muayene ettirdiklerini söylüyorlar. Ancak orada bir neticeye varılamayınca Türkiye'ye geliyorlar.

Ailenin Türkiye'ye gelme nedenleri Hasan'ın hastalığı oldu. Küçük Hasan'ın hastalığının ilerlememesi için sıcak ortamlardan kaçınması ve soğuk ortamlarda bulunması gerektiğini söylendiği için Suriye'de elektriğin suyun olmadığını bu nedenle Türkiye'de oğullarının daha rahat ettiğini söylediler.

Hasan'ın babası El Hammud, Türkiye'ye gelince inşaatlarda yövmiye ile çalışmaya başladığını, kira masrafını zor ödediğini, bir mesleği olmadığı ve sırtındaki fıtık rahatsızlığından dolayı da her işi yapamadığını söyleyen baba yine de durumlarına şükür ettiğini dile getirdi. Oğlu Hasan'ın vücudunda gözenek olmadığı ve ter bezleri olmadığı için vücut sıcaklığı derinin içinde sıkışıyor ve deri çatlayıp dökülüyor.

Elleri, ayakları, tırnakları hep bu şekilde oluyor. Serinletici ve nemlendirici kremleri ellerinden geldiğince aldığını, bazı hayırsever eczacıların kremleri ücretsiz verdiğini söylüyor. Üzüntülü baba açıklamalarında, kazandığı para ile daha fazlasını yapamadığını dile getiriyor.

Küçük Hasan'ın çatlayan derilerini makas ile kestiklerini yoksa acı çektiğini dile getiren El Hammud, tek isteğinin çocuğuna yardım etmeleri olduğunu söyledi. Babaanne Suad El Zamil'de, torununun geceleri ağlayarak uyandığını, anne ve babasının onu zor sakinleştirdiğini söylüyor. Çocuğun evde bile sıcaklıktan daha fazla hastalandığını en azından klimalı bir ortamda Hasan'ın kendisini daha iyi hissedeceğini anlatıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *