Suriyeli öğrencilere meslek liselerine gidebilme imkanı sağlandı

Geçici olarak koruma altında olan Suriyeli öğrencilerin meslek eğitim merkezlerine ve meslek liselerine kayıt yaptırabilmeleri için yeni düzenlemeler yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 eğitim öğretim yılında geçici koruma altında olan Suriyeli öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerine ve meslek liselerine kayıt yaptırabilmeleri için yeni düzenlemelerin yapıldığı MEB tarafından bildirildi. Gelen açıklamada, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Suriyeli öğrenciler için yapılan düzenlemelere göre, Türkçe'yi okuma yazma birinci seviye sınavlarında başarılı olmaları ve Türkçe bilen Suriyeli öğrencilerden halk eğitim merkezlerinde verilen Türkçe Seviye A1 programını almış olmaları şartı ile Anadolu Meslek Programı 9. sınıflara boş kontejandan kayıt yaptırabilecekleri açıklandı. Geçici olarak koruma altında olan Suriyeli öğrenciler, çok programlı Anadolu liseleri, mesleki ve teknik Anadolu Liseleri, açıköğretim liseleri, mesleki açık öğretim liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezlerine kayıt işlemlerine ilişkin açıklamaların illere gönderildiği ifade edildi.

Geçici koruma altındaki en az 10 Suriyeli öğrencilere sınıf açılabilecek. Başvuruların fazla olması durumda her sınıfta öğrenci sayılarının 34'ü geçmemesi şartı ile planlamalar yapılacak. Şubeler oluşturulurken okulun imkânları ve öncelikli olarak boşluk kapasitesi olan okullar ön planda olacak. Yapılacak kayıtlarda, işletmelerdeki staj imkânları ve beceri eğitimi imkânları göz önünde bulundurulacak. Suriyeli öğrencilere tanınan imkânlardan velilerin haberdar olmaları ve farkındalığın artması için il içerisinde yönlendirme ve tanıtımlar yapılacak.

Öğrenciler 1. dönemde Türkçe dil eğitimi alacak ve 2. dönemde zorunlu olan dersleri almaya başlayacaklar. Suriyeli öğrencilere yönelik Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile kabul edilen Anadolu teknik ve Anadolu meslek, mesleki ve teknik Anadolu Lisesi programları 9. sınıfların haftalık ders çizelgelerinde uygulanacak. Kayıt kabul takvimine göre, Suriyeli öğrencilerin ilköğretim, ortaokuldan mezun veya ortaöğretim düzeyindeki okullardan ayrıldığı belirtilen açıköğretim lisesi ve mesleki açıköğretim lisesi kayıtları yapılacak. Bu seneden itibaren geçici olarak koruma altında olan 100 bin Suriyeli öğrencinin Türkiye'de meslekî eğitim verilmesi hususunda altyapı hazırlık çalışmaları da tamamlandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *