» 
»
 

Suriyelilerin tahliyesi bitene kadar 20 bin vatandaş nöbet tutacak

İHH Başkanı Yıldırım, Halep’teki kıyıma karşı bin 500 yardım tırının akşam saatlerinde bölgeye ulaşacağını ve beraberinde gelen 20 bin kişinin bölgeden tahliye edilene kadar nöbet tutacağını ifade etti.

Rusya rejimi ve destekçisi İran'ın Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırıları üzerine ilk günden yardım faaliyetlerinde bulunan İHH Başkanı Yıldırım, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelerek basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım Halep'teki katliam nedeniyle Türkiye'nin birçok şehrinde gösteriler yapıldığını anlatan, 4 bine yakın otomobil ve bin 500'ü aşkın yardım tırının akşam saatlerinde sınır kapısına ulaşacağını belirtti.

Ateşkesin 2 kez bozulduğunu ancak Türkiye'nin Rusya ile görüşmesinin sonuç verdiğini ve tahliyelerin sağlıklı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, yaralıların da Türkiye'ye getirildiğini, AFAD, Kızılay ve İHH işbirliğiyle çadır kentler kurulduğunu ifade etti.

Türkiye'nin ilk defa devlet ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle net ve kapsamlı bir insani yardım operasyonu gerçekleştirdiğini belirten Yıldırım, 20 bine yakın insanın buraya gelmesini öngördüğünü alanın o kadar insanı ancak alabileceğini vurguladı.

Tahliyelerin bitene kadar burada insani nöbet tutulacağını çünkü bu tip tahliyelerde belli insan kitlesi çıktıktan sonra iradelerin zayıflayabileceğine, insanların yorgunlaşabileceğine, devletlerin başka işleri olabileceğine dikkat çeken Yıldırım, arkada kalan halkın kısmının çıkışında ilk günkü irade gösterilemeyebileceğini kaydetti. Bu nedenle insanların buradan anlaşmayla dışarı çıkana kadar, tahliyeler ne kadar sürerse sürsün sürekli nöbet tutacaklarını dile getirdi.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, açıklamalarının ardından incelemelerde bulunmak üzere sınırın Suriye tarafına geçti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *