» 
 

Sürücüler dikkat! Psikoteknik testi geçemeyenlerin ehliyeti alınacak

Artan trafik kazalarının önüne geçmeyi amaçlayan sigorta şirketleri ve emniyet anlaşarak, çok fazla kaza yapan 10 bin 600 kişi belirleyerek psikoteknik testine tabi tutma kararı aldı.

Bir yanda artan trafik kazaları öte yandan trafik sigortasında tavan fiyat getirilmesinin ardından serbest piyasaya geçilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda sigortacılar Hazine Müsteşarlığı ile ortak aldıkları kararda birlikte hareket ederek birlikte, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sürücülerin ceza puanını istedi.

Bu talebe farklı bir öneri ile yaklaşan emniyet öncelikle yılda 3 kez ve daha fazla kaza yapan 10 bin 600 bin kişi belirlendi. Elde edilen sonuçlara göre 10 bin 600 kişi psikoteknik teste tabi tutulacak. Psikoteknik testte araç sürücülerinin güvenli bir biçimde araç kullanmalarını sağlayan algı, hafıza, muhakeme ve dikkat gibi zihinsel becerileri ölçülecek.

Testte başarı elde edemeyen vatandaşın ehliyetlerine el konularak, bu testte başarı elde edene kadar araç kullanmalarına izin verilmeyecek. Böylece kazaların önemli oranda azalması ve sigortacıların da maliyetlerinin düşmesi sağlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *