Sürücüsüz metro 11 Nisan'da ilk seferini gerçekleştirecek

Akıllı metro projesi kapsamında Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu 11 Nisan 2017 Salı günü ilk seferine çıkacak. 30 Ağustos tarihinde hizmete girecek olan hat ile Üsküdar- Sancaktepe arası 27 dakikaya düşecek.

Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy - Sancaktepe arasına yapılacak olan 16 istasyonluk sürücüsüz metro hattının ilk durağı Üsküdar olacak. Mevcutta var olan Marmaray Üsküdar istasyonuna entegre edilecek olan hat sayesinde Sancaktepe-Çekmeköy’den Üsküdar 27 dakika, Kartal 59 dakika, Yenikapı 36 dakika, Taksim 44 dakika, Atatürk Havalimanı ise 68 dakikada ulaşılabilecek.

Bu yeni hatla birlikte Türkiye’de de bir ilk gerçekleştirilerek raylarda otomatik ve tam sürücüsüz araçlar kullanılarak, trenler saatte tek yönde 65 bin yolcu taşıma kapasitesine ve saatte 80 kilometre hıza kadar ulaşabilecek teknolojiye sahip olacak.

Üsküdar – Çekmeköy metro hattı ile uygulamaya geçecek bir başka ilk ise istasyonlarda yer alacak “peron kapı” olacak. Uygulama ile yolcuların daha güvenli yolculuk yapması sağlanacak, ray hattına düşmesi engellenecek. Tüm kontrolleri bilgisayar sistemleri ile yapılacak olan metro hattında kullanılan araçların sürücü kabini bulunmayacak. Yolcuların olacağı ön tarafta cam pencereler yer alacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *