Sürücüsüz uçan otomobillerin test uçuşları 2017’de başlıyor

Alanında bir dünya devi olan Airbus şirketinin CEO’su 2018 yılı itibari ile gökyüzünde “uçan otomobil” leri görmemizin mümkün olacağını duyurdu. Sürücüsüz olarak uçacak olan uçan otomobilleri 2017 yılı boyunca test edilecek.

Fransa’da kurularak birçok önemli projeye damgasını vuran havacılık ve uzay devi Airbus yeni geliştirdiği ve "Vahana" adını verdiği sürücüsüz uçan arabasının test sürüşlerinin 2017 yılında başlayacağını açıkladı. Dev şirket sadece bu alanda hizmet vermek üzere "Urban Air Mobilty" adını verdiği bir bölüm oluşturduğunu ifade etti.

Airbus firmasının CEO'su Tom Enders, Münih'te yapılan bir fuarda konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, Kentsel ulaşımın yüz yıllar öncesinde yer altına alınmış olmasına karşın, o dönemlerde yer yüzüne ve havaya çıkmak için yeterince teknolojik imkanların olmadığının altını çizdi.

Business Insider'ın tarafından servis edilen habere göre ise de Enders, akıllara durgunluk veren bir proje olan sürücüsüz uçan otomobillerin henüz deneysel aşamada olduğunu, araç trafiği ile ilgili önemli, sorunlar yaşayan şehirlerde bu sorunu çözmek adına böyle teknolojilerin olması gerektiğini, uçarken köprülere ve yollara milyarlarca dolar harcamaya da gerek kalmayacağını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *