Suudi Arabistan'dan Pokemon Go'ya dine aykırı fetvası

İslami değerlere aykırı olduğu öne sürülen Pokemon Go için fetva yayınlandı. Dünyayı kasıp kavuran mobil oyuna olduğu gibi, oyunun ilham kaynağı olan animasyon Pokemon için de 15 yıl önce Suudi Arabistan tarafından benzer bir fetva yayınlanmıştı.

Piyasaya sürüldüğünden beri dünyanın her köşesinde çılgınlık derecesinde oynan oyun Pokemon Go için bir zamanlar Suudi Arabistan tarafından animasyonuna yapılan fetva gibi yeni bir fetva yayınlandı. 6 Temmuz tarihinde Japonya, Amerika, Yeni Zelanda, Avusturalya’da yayınlanan oyuna olan ilgi eksilmezken Suudi Arabistan’da bulunan Dini Âlimler Konseyi Genel Sekreteri, bahsi geçen oyun Pokemon Go için konseyin verdiği fetvayı açıkladı. 15 yıl öncesinde oyunun animasyonu için verilen fetva, konseyin verdiği karar sonrası güncellendi. Başka bir deyiş ile Dini Âlimler Konseyi, Pokemon Go’ya, içerisinde Pokemon olduğu için yasaklı bir fetva yayınladı.

Suudi Arabistan’daki Dini Âlimler Konseyi, 2001 senesinde sevilen animasyonun dini ilkelere aykırılık gösterdiği gerekçesi ile fetvayı yayınlamıştı. Bütün dünyayı etkisi altına alan oyun Suudi Arabistan’da da popülerliğini koruyor. Bu sebeple harekete geçen konsey, bahsi geçen fetvada, oyunda bulunan karakterlerin evrim geçirmesinin altını dikkatle çizerek bu olayın İslami öğretiler ile aykırı düştüğüne açıklık getiriliyor. Yayınlanan fetvada bulunan diğer bir iddiaya göre ise Pokemon Go, kumar niteliği taşıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *