» 
»
 

Tahinin faydaları saymakla bitmiyor

Susamın ezilmesi ile elde edilen tahinin faydaları saymakla bitmiyor. Tahin pekmez ikilisi kış günlerinin vazgeçilmezi ancak kan yapmak dışında daha pek çok faydası var.

Tahin, susamın bazı işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen oldukça lezzetli bir besin. Pekmezle karıştırıldığında da kan yapıcı özelliği ve vücudun hastalıklara karşı direnç kazanması için faydasıyla biliniyor. Ancak tahinin faydaları bu kadarla bitmiyor. Tahinin vücutta bulunan zehri de yok ettiği öğrenildi.

Hiç düşündünüz mü balıktan sonra tahin helvası neden yenilir? Tahin vücutta bulunan zehri yok ettiği gibi balıkta bulunan ağır metalleri de yok ediyor. İşte bu nedenle balıktan sonra helva yemek bu kadar önemli.

Su ile temas etmediği sürece uzun süre saklanabilen tahin sadece bunlara iyi gelmekle kalmıyor. İnsan vücudundaki hücre yapısının bozulmasını önlüyor ve pek çok hastalığa karşı koruyucu rol üstleniyor. Bunların başında ise kanser geliyor. Hücre yapısının bozulmasını engelleyen tahin kansere karşı iyi bir koruyucu görevi üstleniyor.

Hücre yapısı demişken, cilt hücrelerine de iyi geldiği bilinen tahin, cildi güzelleştiren besinler arasında yer alıyor. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de bulunuyor. Kış aylarında özellikle ihtiyaç duyduğumuz bağışıklık sistemini güçlendirmek için tahinin birebir geldiğini biliyor muydunuz?

Mucizevi içeriği sayesinde göz sağlığınızı da koruyan tahin kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu özelliğe sahip. Damar sertliği ve tıkanıklığına engel olduğu söylenen tahin, aynı zamanda vücuttaki yaraların iyileşme sürecini hızlandırıyor, radyasyon ve bazı ilaçlar nedeniyle oluşan toksinlere karşı da koruyor. Safra taşları, nefes darlığı, bronşit gibi rahatsızlıklara faydalı olarak bilinen bu mucizevi besin anne sütünü de arttırıyor. Çocukların beyin gelişiminde ve zekasında olumlu etkisi bulunan tahin, aynı zamanda kemik gelişiminde de oldukça faydalı.

Alzheimer olarak adlandırılan yaşlılığa bağlı hafıza sorunlarını önleyici etkisi olduğu kanıtlanan tahin tüm bunları, içeriğindeki B, C ve E vitaminleri ve ayrıca bol miktarda protein ve mineral içeriği ile sağlıyor. Özellikle havaların soğuk olduğu günlerde antioksidanlar açısında da zengin olan bu besini tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğiniz gibi kolesterol içermediği için mide rahatsızlıklarınız için de tüketebilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *