» 
 

Taksi ve minibüslerde nakit kalkıyor Elektronik tahsilat geliyor

Türkiye ekonomisinde kayıt dışılığı ortadan kaldırmak için çeşitli çareler düşünülmeye devam ediyor. Alışverişlerde ve diğer her türlü ödemede, ekonomi yönetimi, nakit para kullanımını azaltarak kayıt dışı ile mücadele etmeyi amaçlıyor.

Her türlü vergi kayıp ve kaçağı ile mücadeleyi hızlandırmayı amaçlayan ekonomi yönetimi, banka kartı, kredi kartı, EFT ve havale gibi ödeme yöntemlerinin kullanımı yaygınlaştırarak kayıt dışı ile mücadele etmeyi amaçlıyor. Özellikle taksi, minibüs ve halk otobüsleri gibi nakit akışının çok yaygın olduğu mecralarda elektronik ödeme yapılması hedefleniyor. Elektronik ticaret izlenerek vergi kayıp ve kaçaklarının da önüne geçilecek.

Minibüs, otobüs ve taksiler dışında kira beyannamelerinin vergi dairesine gitmeden internet üzerinden verilebilmesi de ev sahipleri tarafından cazip bulundu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2012’de hayata geçirilen ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ oldukça ilgi gördü. Bunun yanında Vergi Usul Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile mükelleflerin vergi uyum dereceleri belirlenecek ve uyumlu mükelleflere pozitif ayrımcılık uygulanacak. Vergi kaybı bu alanda da oldukça fazla. 2011-2015 yılları arasında 252 bin mükelleften 32 milyar TL’lik vergi kaybı tespit edildi ve toplamda 64 milyar TL ceza kesildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *