» 
»
 

Taksiler için flaş karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nen geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi almış olduğu yeni bir kararla, İstanbul'daki tüm taksilere havalimanlarından müşteri alma imkanı getirdi.

İstanbul’da plaka alan sarı taksilerin en büyük sorunu olarak uzun zamandır gündemde olan havalimanından yolcu alma konusu, UKOME’nin 25 Mayıs'ta yapmış olduğu toplantıda masaya yatırıldı. Diğer taksilerin havalimanından yolcu almasına kesinlikle izin vermeyen havalimanı taksicileri ile meslektaşları arasında zaman zaman yaşanan büyük kavgalara neden olan sorun bugün alınan yeni kararla çözüme kavuşturuldu gibi görünüyor.. Metropol Şehri İstanbul’da bulunan 18 bin civarındaki taksiden sadece bin tanesi havalimanlarından yolcu alabiliyordu. Alınan yeni kararla tüm İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne resmi kayıtlı taksiciler haktan faydalanacak.

Yapılan toplantıda, kentteki bütün taksicilerin havalimanından müşteri alabilmesine karar verildi. İmza aşaması tamamlanınca hayata geçecek uygulama ile, taksici esnafının morali yerine gelecek. Havalimanı bölgelerinde yaşanan taksi kavgaları da sona erecek.

İstanbul Taksi Durakları Derneği Başkan Yardımcısı Orhan Demirci yapmış olduğu açıklamada, bugün toplantıda alınan bu kararın taksicileri çok sevindirdiğini söyleyerek, UKOME'ye teşekkür etti. Orhan Demirci, tüm taksicilerin bu haktan yararlanamamasının uzun zamandır taksicilik sektöründe büyük sorunlar yaşanmasına sebep olduğunu söyleyerek, açıklamasına şu şekilde devam etti;

"Bu karar, sektör açısından devrimdir. Şu ana kadar esnafa yapılan zulüm sona eriyor. Meslekteki tekelcilik kalkacak. Düşünsenize, insanlar yaklaşık 2 milyon lira verip plaka alıyor ama bu taksiyle havalimanından yolcu alamıyor. Niye? Çünkü birileri oralara çökmüş. Esnaf oradan müşteri aldığında ya bıçaklanıyor ya da dövülüyordu. Ondan sonra meslek adına hiç hoş olmayan görüntüler ortaya çıkıyordu
Ülkemiz adına da kötü örnek teşkil ediyordu. Çünkü turistlerin ilk geldikleri yer, genellikle havalimanlarıdır. En çok turisti orada görürsünüz. Kanlı bıçaklı, birbirine girmiş taksicileri görmeleri, ülkemiz için pozitif bir şey değil. Belki de Türkiye'ye ilk defa gelmiş bir turist, eli kanlı taksicileri gördüğünde, aklında hep o görüntü kalır. Taksiye binmeye bile cesaret etmeyebilir.

Bu aidatlar altında havalimanı taksicileri eziliyor. Esnaf kazanamıyor. 2 milyon yatırım yapıyorsunuz, sizin sırtınızdan başkaları kazanıyor. Bu, hak değildir. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesine taksici esnafı olarak minnettarız. Bu sorunu ortadan kaldırması, sektör adına büyük gelişmedir" açıklamalarında bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *