» 
»
 

Taksim'de yapılacak LGBTİ yürüyüşüne Valilik’ten izin çıkmadı

26 Haziran günü LGBTİ Onur Yürüyüşü adı altında Taksim’de yapılması planlanan etkinlikler için İstanbul Valiliği’nden izin çıkmadı. Sosyal medya ve bazı basın yayın organlarından yapılan çağrılar nedeniyle Valilik bir açıklama yaptı.

Vatandaşların ve başta katılımcıların güvenliği ve kamu düzenini korumak adına bahsi geçen tarihte böyle bir yürüyüş düzenlenmesine izin verilmeyeceğinin belirtildiği Valilik açıklamasında ayrıca bu tür etkinlikler için ayrılan yerlerin nereler olduğu hususunda önceden bilgi verildiği de belirtildi.

Bu açıklamayı takiben, LGBTİ Onur Haftası komisyonu tarafından da bir açıklama yapıldı ve Valilik tarafından alınan bu kararın hukuka ve kanuna aykırı olduğu belirtildi. Geçtiğimiz sene yaklaşık 100 bin kişinin katılımının beklendiği yürüyüşün de Ramazan ayı hassasiyetleri nedeniyle engellenmeye çalışıldığı ve bunun sonucunda onlarca kişinin yaralandığı ifade edildi.
Toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarının olduğu belirtilen açıklamada yetkili kurumlara başvuru yaparak konuya ilişkin hukuki süreci takip edeceklerini belirten Onur Haftası Komisyonu, meseleyi yargıya taşıyacaklarını da belirtti.

İstanbul’da yapılması planlanan LGBTİ yürüyüşüne binaen açıklama yapan BBP Genel Başkanı Destici ise olaya tepki gösterdi ve hükümete de çağrıda bulundu. Bu yürüyüşün engellenmesi için hükümetin gereğini yapmasını isteyen Destici, “Gitsinler yürüyüşü nerede yapacaklarsa yapsınlar, benim memleketimde yapamazlar. Benim memleketim bir sapıklar ülkesi gibi gösterilemez” dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *