» 
»
 

Taliban Afganistan'da saldırı düzenledi 13 kişi öldü

Taliban örgütünün, Afganistan'ın kuzeyinde düzenlediği saldırıda operasyondan dönen 13 korucunun hayatını kaybettiği bildirildi.

Taliban örgütünün, Afganistan'ın kuzeyinde yer alan bir bölgede düzenlemiş olduğu saldırıda 13 korucunun hayatını kaybettiği belirtildi. Belh Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Şircan Durani’nin, yaşanan saldırı sonrasında yapmış olduğu açıklamada, Taliban örgütünün, operasyona giden askerin dönüşe geçtiği sırada Belh vilayetinin Çemtal ilçesine bağlı Mescid Sefid bölgesinde, koruculara ve askerlere yönelik saldırı yaptığın söylediği öğrenildi.

Sözcü Durani, saldırıda 13 korucunun yaşamını yitirdiğini belirtirken,  saldırıyı üstlenen Taliban örgütü, operasyon dönüşü öldürülen korucu askerlerden üç tanesinin komutanlar arasında yer aldığını iddia ettiği belirtiliyor.

Saldırının gerçekleşmesinden iki gün önce, bölgede Taliban örgütüne yönelik operasyon başlatıldığı duyurulmuştu.

Taliban, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Afganistan'a müdahalesinin ardından Sovyet güçlerinin 1989'da geri çekilmesinden sonra Afganistan'daki merkezi hükümetlerin zayıflıklarından yararlanarak iktidara gelmiş ve ülkenin büyük bölümünü kontrolü altında tutmuştu. Temellerini Pakistan'daki medreselerde eğitim görmüş, savaştan kaçan Peştun mülteciler oluşturur. Kelime anlamı İslam öğrencileri olan Taliban, şeriat okullarından ve mülteci kampından toplanan askerlerden oluşur. İlk kez 1994 yılında ortaya çıkmış, 1996'da Afganistan'ın hükûmet merkezi Kâbil'in kontrolünü eline geçirmiştir. O tarihten sonra ülkenin kuzeyinde konuşlanmış olan Kuzey İttifakıyla iç savaşa girişmiştir. İktidarı sırasında Pakistan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümetlerinden yardım almış, Afganistan'ın yaklaşık % 90'ini denetimi altında tutmuştur. 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin saldırılardan sorumlu tuttuğu Usame bin Ladin'i koruduğu gerekçesiyle başlatılan operasyon sonucunda 2001 Kasım'ında iktidardan uzaklaştırıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *