Tam gün eğitim ile 2019'da sabahçı-öğlenci modeli tarih oluyor

Eğitimde tam güne geçilmesi ve okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi için Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli çalışmaları tamamlayarak planlamayı Başbakanlığa gönderdi.

2019 yılına kadar eğitimde tam güne geçilmesi ve okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla planlama çalışmalarını tamamlayan Milli Eğitim Bakanlığı, taslak çalışmayı Başbakanlığa sundu.

Buna göre tam gün eğitim modeli, derslik başına düşen öğrenci sayısı baz alınarak hazırlandı ve sınıflarda öğrenim görecek öğrenci sayısına göre derslik sayıları hesaplandı. Yapılan çalışmada 24 kişilik sınıflar oluşturmak için 163 bin 408 derslik, 30 kişilik sınıflar için 77 bin 799 derslik, 34 kişilik sınıflar için ise 40 bin 198 yeni derslik yapılması gerektiği belirlendi.

Tam gün eğitim modeli için 2019 yılı planlanırken, yapılacak olan derslikler için çıkarılan maliyetler ise 24 kişilik sınıflar için 81 milyar 704 milyon, 30 kişilik sınıflar için 38 milyar 899 milyon 500 bin, 34 kişilik sınıflar için 20 milyar 99 milyon olarak hesaplandı.

Aynı şekilde okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi için derslik sayısı ve maliyetler de çıkarıldı. Buna göre planlamada 20 kişilik sınıflar oluşturabilmek için 19 bin 104 derslik yapılması ve bunun için de 7 milyar 376 bin lira maliyet çıkarıldı.

4+4+4'ten sonra eğitim alanında yapılacak en büyük reform olarak Başbakan Binali Yıldırım'ın nitelendirdiği tam gün eğitim uygulaması için belirlenen tarih 2019 yılı. Türkiye genelinde uygulanacak tam gün eğitim modeli sayesinde sabahçı-öğlenci uygulaması da tarihe karışacak. Zorunlu okul öncesi eğitim ise önümüzdeki yıl itibariyle seçilecek pilot okullarda uygulamaya konulacak. Okullaşma oranının yüzde 50'lerin üzerine çıktığı Türkiye'de 2-3 yaşlarından itibaren okula başlayacak olan çocuklar ortama daha kolay uyum sağlayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *