» 
 

Tapu harçlarında indirim Resmi Gazete'de

Binde 20 oranında alınan tapu harcı Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile binde 15'e düşürüldü.

Tapu işlemlerinde konut alanların ödediği binde 20 oranındaki tapu harcı konut ve iş yerleri için binde 15 oranına düşürüldü. Bakanları Kurulu'nda alınan kararın Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte 30 Eylül'e kadar konut ve iş yerlerinde tapu harcı binde 15 oranında uygulanacak.

Türkiye'de yerleşik kişilerin bankalar ve finansman şirketlerinin dışında yurt dışından sağladıkları Türk lirası kredilerinde ise Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kesintisi oranı, fiduciary işlemler dışındakiler için ortalama vadesi bir yıla kadar olanlarda yüzde 1 olacak. Bir yıl ve üzeri olanlarda ise yüzde 0 olarak uygulanması kararı alındı.
İnşaat taahhüt sözleşmelerinde damga vergisi sıfırlandı

Damga vergisi sıfırlandı

Kat karşılığı ya da hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri kapsamında müteahhit ile alt yüklenici arasındaki inşaat sözleşmelerinde, inşaat işlerine ilişkin danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerindeki damga vergisi oranı sıfırlandı.

Tapu harcında indirim

İvaz karşılığında yada ölene dek bakma akdine dayanarak ya da trampa hükümlerine göre gayrimenkul devri ve iktisabında beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak kaydıyla, emlak vergisi değeri üzerinden devreden ve devralan için ayrı ayrı binde 20 oranında alınan tapu harcı konut iş yerleri için 30 Eylül 2017'ye kadar binde 15 oranında alınacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *