» 
 

Tarık Akan kansere yenik düştü hayatını kaybetti

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi görmekte olan ünlü sinema oyuncusu Tarık Akan hayatını kaybetti.

Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ünlü oyuncunun ölüm haberini duyurdu. Tarık Akan'ın İstanbul'da tedavi görmekte olduğu özel bir hastanede vefat ettiği bilgisi paylaşıldı. 66 yaşındaki ünlü oyuncu Tarık Akan, bir dönem Türk sinemasına damga vuran isimler arasında yer alıyordu. Geçtiğimiz günlerde kanser olduğu bilgisi medyaya yansıyan Akan’ın hastalığına teşhis konulduğu haberlerinin ardından Tarık Akan öldü mü yaşıyor mu merak ediliyordu. Bugün oyuncunun ölüm haberi geldi.

Gerçek adı Tahsin Tarık Üregül olan ünlü sanatçı Tarık Akan'ın ağabeyi Turgut Üregül, kardeşinin ciğerinin alındığını bildiklerini, son tedavilerin de netice vermediğini düşündüklerini söyledi. Ölüm haberini gece 01.00 sıralarında aldıklarını belirten Turgut Üregül Tarık Akan'ın cenazesinin nereye defnedileceği konusunun ise henüz netleşmediğini ifade etti.

13 Aralık 1949 İstanbul doğumlu ünlü oyuncu Ses Dergisi yarışmasında birinci seçilmesi ile birlikte oyunculuğa adımını attı ve 1971’de Tarık Akan’ın ilk sinema filmi Emine’de rol aldı. Bundan sonra da filmlerin ardı ardına gelmeye başladı. 1973’te Suçlu filmi ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Akan, toplam 111 sinema filminde ve 4 tv dizisinde rol aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu olan ünlü oyuncu, 1986’da Yasemin Erkut ile evlendi ve Barış Zeki Eregül adında bir oğlu aynı yıl dünyaya geldi. 1988’de ise Yaşar Özgür Eregül ve Özlem Eregül adında ikiz çocukları dünyaya geldi ve 1989’da boşandı. 1991 yılında kendisinin de okumuş olduğu Taş Özel İlkokulu’nu alarak Özel Taş Koleji’ni kuran oyuncu, Aziz Nesin’in vefatının ardından görevi devralan oğlu Ali Nesin’den Nesin Vakfı başkanlığını devraldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tarık Akan'ın vefatı üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden bir mesaj yayınlandı ve paylaşımında "Oyunculuğu ve onurlu duruşuyla tüm sanatçılara örnek olmuş, Yeşilçam'ın usta ismi Tarık Akan'ı kaybettik. Mekanı cennet olsun." ifadesini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *