» 
 

Tarımla uğraşan genç çiftçilere hibe desteği geliyor

Tarımla uğraşan genç çiftçilere 30 bin TL tutarında hibe desteği geliyor. Destekten faydalanmak için kırsal alanda oturuyor olmak, 40 yaşını geçmiş olmamak ve tarımsal faaliyet göstermek gerekiyor.

Tarımla uğraşan genç çiftçilere hibe desteği geliyor. Genç çiftçileri tarımda desteklemek için düzenlenen tebliğ resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kırsal alanda ikamet eden ve 18 ile 40 yaş aralığında bulunan gençlerin tarımda becerilerini göstermelerini sağlamak için 30 bin TL'ye yakın bir hibe desteği ödemesi yapılacak. Hibe başvuruları ise önümüzdeki günlerde başlayacak ve 20 gün sürecek. Geçtiğimiz yıl yine düzenlenen genç çiftçilere hibe destiği projesine 15 bin çiftçi katılmış ve destek almıştı. Tarımda gelişimin hedeflendiği projede gelir düzeyinin yükseltilmesi ve genç nüfusun istihdama teşvik edilmesi öngörülüyor. Bunun için kırsal kesimde yaşayan ve tarımla uğraşan gençlerin desteklenerek tarımda gelişimin ileri seviyelere gelmesi planlanıyor. Tarımsal üretime yönelik projelerin usul ve esaslarını kapsayan ve amaçlarını içeren bilgilendirmeye göre çiftçiler bitkisel, hayvansal ve yöresel tarım ürünleri ile bitki üretimi işlenmesi paketlenmesi ve depolanmasını kapsayan uygulamalar hibe desteğinde yer alıyor. 30 bin lira'yı bulan hibe desteği için birçok tarımla uğraşan gencin başvuru yapma hazırlığında olduğu ifade ediliyor. 

BAŞVURULAR BAŞLIYOR

Başvurular İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapılacak oluyor aranan şartlar şu şekildedir. 

* TC Vatandaşı olmak

* 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış olmak 

* Okur-Yazar olmak

* Ücretli çalışan olmamak

* Vergi Mükellefi olmamak

* Tebliğ yayına girdiği itibariyle 15 adet büyükbaş ve 50 adet küçükbaş hayvan sahibi olmamak

* Arı ve Arı ürünleri yetiştiriciliği proje başvuruları için 50 adetten fazla arı kovanı sahibi olmamak

* 5/4/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2016/16) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak,

* Daha önce bakanlığın diğer hibe destek programından faydalanmış olmamak

Bu maddelere ilişkin Tebliğ resmi gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Başvurular önümüzdeki günlerde başlayacak olup, çok sayıda katılımın olacağı beklenmektedir. Şimdiden birçok il ve ilçelerden genç çiftçilerin program için proje hazırlığı yaptıkları da gelen haberler arasında. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *