» 
 

Tarımsal kredi borçlarına faizsiz 1 yıl erteleme müjdesi

Terör nedeniyle Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari'de tarımsal kredi borçlarını ödeyemeyen mağdur üretilere Başbakan Yardımcısı Şimşek müjdeyi verdi. Borçlar faizsiz bir yıl ertelenecek.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, terör olayları nedeniyle mağdur olan Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Mardin'deki üreticilere müjdeyi verdi. Bu üreticilerin tarımsal kredi borçları faizsiz olarak bir yıl erteleniyor. Esnaf, sanatkar ve üreticilerin terör kaynaklı yaralarını sarmak için pek çok koldan çalışma yürüttüklerini belirten Şimşek, gelen talepleri değerlendirdiklerini ve gereken tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Bölge ziyareti sırasında geçtiğimiz hafta üreticileri dinlediğini, mağduriyetlerinin giderilmesi için ise borçların ertelenmesini talep ettiklerini belirten Şimşek, konuyu değerlendirerek karar aldıklarını ifade etti. Tarımsal kredi borcunun ertelenmesine dair kararname taslağını Başbakanlığa gönderdiklerini kaydeden Şimşek, söz konusu düzenlemenin Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari'de 2016 yılındaki terör olayları nedeniyle ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ya da seraları zarar gören üreticileri kapsayacak şekilde olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Şimşek, böylece Ziraat Bankası ve TKK'ya tarımsal kredi borcu olan mağdurların borçlarını bir yıl faizsiz olarak erteleyerek bölgede üreticinin rahat nefes alacağını dile getirdi.

Şimşek, düzenlemenin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanmasını beklediğini belirterek, borçları vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde bulunan veya tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılan üreticilerin, kararın yayımı tarihinden itibaren 2 ay içerisinde Ziraat Bankası veya TKK’ya yazılı müracaat edebileceklerini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *