» 
 

TARSİM 2017 düzenlemesi ile kuraklığa karşı buğday da güvence altında

TARSİM kapsamında 2017'de kuraklığa karşı buğdayın güvence altına alındığını belirten Bakan Çelik, sigorta kapsamındaki yeni düzenlemeler hakkında konuştu. Çelik çiftçiler için doğal afetlere karşı TARSİM'in güvence veren tek birim olduğunu ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile ilgili açıklamalar yaptığı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğündeki basın toplantısında sigorta kapsamındaki yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Başta olumsuz iklim şartları olmak üzere, tarımsal üretimin riske açık bir durumda olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, 2005 yılında çıkarılan Tarım Sigortaları Kanunu'nu hatırlatarak TARSİM'in 2006 yılında faaliyetlerine başladığını ifade etti. 2016'da yüzde 10-20 arasında sigortalanma oranı olduğunu vurgulayan Çelik, devlet desteğine rağmen sigortalanma oranının düşük olduğuna dikkati çekerek bunun kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Doğal afetlerden kaynaklı tüm tarımsal risklerin 2017 yılı itibariyle sigorta kapsamına aldıklarını ifade eden Çelik, tarıma ve üreticiye çağ atlatacak olan bu devrim niteliğindeki yaklaşımla tüm Türkiye'de kuraklığa karşı buğdayın da güvence altına alındığını belirtti. Ayrıca meyveleriyle birlikte meyve ağaçlarının da teminat kapsamına dahil edildiği bilgisini veren Çelik, kirazda yağmur kaynaklı miktar kaybını ve asma yaprağını da bazı risklere karşı teminat kapsamına aldıklarını ifade etti.

Yeni düzenleme ile hayvanların hırsızlık teşebbüsü temelli zararlarını da teminat kapsamına aldıklarını dile getiren Çelik, bu teminatlar sayesinde üreticilerin risklerini güvence altına almakla birlikte meyve ağaçlarını ve hayvanlarını rehin ettirmek suretiyle kredi kullanım imkanına kavuştuklarını belirtti.

TARSİM ile çiftçilerin karşılaşabilecekleri tüm doğal risklere karşı teminat altına alındıklarını belirten Çelik, buğday için 2017'de başlayan kuraklık teminatının 2018'de tüm tahılları içerecek şekilde kapsamının genişletileceğini de açıkladı. Bakan Çelik nihai hedeflerinin üreticilerin işletme gelirlerini güvence altına almak olduğunu, gelecek dönemde de gelir sigortasını hayata geçirerek bu sürece de girileceğini ifade etti.

Kara gün dostu TARSİM için büyük bedeller ödenmeyecek

Geçtiğimiz yıl 72 ilde meydana gelen doğal afetler nedeniyle 2 milyon 470 bin hektar arazinin zarar gördüğünü dile getiren Çelik, TARSİM'in kara gün dostu olduğunu, çiftçilerin de bir an önce tarım sigortası yaptırmalarının önemini ifade etti. Ortalama işletme büyüklüklerinin 60 dekar civarında olduğunu belirten Çelik, bunun için ödenecek sigorta bedelinin 330 lira olduğunu, arazinin zarar görmesi durumunda ise çiftçiye 10 bin liraya kadar hasar ödemesi yapılabileceğini kaydetti.

TARSİM doğal afetlere karşı çiftçiye güvence veren tek birim

2017 yılını tarım sigortacılığı açısından seferberlik yılı ilan ettiklerini belirten Çelik, TARSİM'in çiftçiye doğal afetler karşısında güvence konumunda olduğunu, zarar gören ürünlerden meydana gelen kaybı giderme noktasında da tek çıkış olduğunu dile getirdi. Çelik ayrıca çiftçilerin TARSİM dışında başka bir birimden doğal afetler konusunda herhangi bir talepte bulunamayacaklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *