» 
 

Taşeron işçiler için hazırlanan yeni yönetmelik yürürlüğe girdi

Personel çalıştıran firmaların toplu iş sözleşmesinden dolayısı ile oluşan fiyat farkının ödenmesi hususundaki yönetmelik de değişiklik yapıldı. Yeni yapılan düzenle ile işçiler için fiyat farkı ödenmesinin yolu açılmış oldu.

Yürürlüğe giren yeni düzenleme ile sözleşmesinin dolmasına bir yıldan az süre kaldığı ileri sürülerek yürütülmeyen, alt işverence çalışma süresi içerisinde yetkilendirme yapılmamasından dolayı sendika tarafından reddedilen toplu iş sözleşmeleri için de fiyat farkı ödenecek.

Değişikliğe göre, kamu işveren sendikalarının yetkilendirilmelerine rağmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetki belgesinin verildiği tarih itibarıyla ihale sözleşmesinin bitimine bir yıldan az süre kaldığı gerekçesiyle kamu işveren sendikaları tarafından yürütülmeyen ve tüm maddeleri Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan toplu iş sözleşmeleri için de fiyat farkı ödenecek.

Öte yandan, alt işveren tarafından yapılacak olan yetkilendirmenin, yetki belgesinin alt işverene bildirildiği tarih itibari ile altı iş günü içerisinde yapılmaması nedeniyle kamu işveren sendikaları tarafından 22 Ocak 2015 tarihinden bugüne kadar reddedilen ve tüm maddeleri Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan veya bağlanacak toplu iş sözleşmeleri için de oluşan ücret farkı taraflarına ödenecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *