» 
»
 

Tatbikat emri ile silahlanarak çıkan er yaşananları anlattı

İstanbul'da bağlı olduğu 47. Motorlu Piyade Alayı Metris Kışlası birliğinden, tatbikat var emrini komutanlarından almaları ile silahlanıp çıkan, darbe girişimini ise bir kafeden öğrenen er Resul Nişancı, o gün yaşadıklarını anlattı ve bunların sorumlularının cezalandırılmalarını istedi.

İstanbul 47. Motorlu Piyade Alayı Metris Kışlası'ndaki vatani görevini tamamlayarak memleketi Rize'nin Fındıklı İlçesine dönen er Resul Nişancı, terhisine 2 gün kala yaşadığı olaylardan dolayı ptikolojisinin bozulduğunu anlattı. Resul Nişancı, 15 Temmuz darbe girişimi saatlerinde birliklerine komutanları geldi ve tatbikatın olduğunu söylediler. Uyandırılan erlerin gerekli hazırlıklarının tamamlanmasının ardından teçhizatlandırılarak alay binasının önünde toplantılar. O gece Nişancı, araç şoförü olarak görevlendirildi ve diğer şoförler ile birlikte araçları grrajdan çıkardılar. Ardından alay binasının yakınına gidip, her bölüğe ait olan arabaları o bölüğün arka kısımlarına dizdiler. Daha sonrasında tanımadıkları üç komutan, emir komutanın kendilerinde olduğunu söyledi. Nişancı ise " Emredersiniz komutanım" cevabını verdi. "Araç bin" emri ile nereye gideceklerini soran Nişancı net bir cevap alamadı. Ancak tatbikatın kışla içerisinde gerçekleştirileceğini düşündüğünü belirtti.

Resul Nişancı, tüm askeri araçların İstanbul Valiliği önüne getirirek halâ tatbikat amaçlı gittiklerini sandığını söyledi. Ardından darbe gibi birşeyden haberleri olmadığını ve bütün kavşaklarda güvenlik önlemi almaları gerektiği söylendiğini belirtti. Tüm erlerin bölüm bölüm ayrıldılar ve komutanları kavşaklardan hiç kimseyi geçirmemeleri gerektiği emrini aldılar. Nişancı'nın çok kişiyi geçirmesi üzerine komutanından uyarı aldığını belirten Nişancı, kendilerine doğru gelen vatandaşların neden orada olduklarını söylemeleri ile tatbikata geldiklerini ifade etti. Ancak ne yapmaya çalıştıkları sorgulandığında, komutanının yaklaşanın ayağına ateş edin dediğini işitti.

Vatandaşlar gitgide kalabalıklaşınca hemen yakındaki bir kafeden televizyon sesi geldiğini ve o yüksek ses açık televizyondan "Darbe darbe" seslerini duyduğunu oraya odaklandığını söyledi. Oraya halka ve polise sıkmak için getirtildiklerini anlayan Nişancı, arkadaşları ile birbirlerine bakakaldılar. O sırada bir albay, yaklaşan olursa dipçikle vurmalarını daha da yakınlaşırlarsa ayaklarına vurmaları gerektiğini söyledi. Komutana halka ateş mi edeceğiz sorusunu sordu. Darbenin söz konusu olmasından dolayı kendi silah arakadaşları ile geri çekilip halkı içeri sokan Nişancı, halkın kendilerini omuzlarda taşıdıklarını ve onlara yemek getirdiklerini söyledi.

Komutanlarının emirlerine uymayan ve halkın yanına giden Nişancı, vatanını asla satmayacağını, asla hain olmadığını, bayrağına, vatanına bağlı olarak askerliğe gittiğini sonrasında kışlalarına dönerken köprüde polislerin önünü kestiklerini kendilerinin teslim olacaklarını söylemeleri ile silahlarını doldur boşalt yapıp teslim olduklarını ifade etti. O gece, terhisine 2 gün kaldığını söyleyen Nişancı, kendilerinin perişan olduklarını, 8 gün askerliğinin uzadığını ve gözaltına alındıklarını, ailesinden haber alamadığını ve ptikolojisinin bozulduğunu söyleyen Nişancı, bu vatan hainlerinin cezalandırılmasını istediğini ve kurunun yanında yaşında yanmamasını dilediğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *