» 
»
 

Tatilde turist ishaline yakalanmamak için 10 öneri

İyi bir tatil geçirmek için sağlığınıza ne kadar özen gösteriyorsunuz? Uzmanlar özellikle sıcaklar turist ishali konusunda herkesi uyarıyor. Sizin için sağlıkla geçecek bir tatil için 10 öneriyi derledik.

Temmuz ayının gelmesiyle birlikte başlayan tatilin güzel ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde geçebilmesi için gerekli önlemleri aldınız mı? Anadolu Sağlık Merkezi’nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, tatilde görülme ihtimali en yüksek olan hastalık olan turist ishali, sıtma, sarıhumma, kolera, hepatit A ve B, tifo, zatürre ve gribe karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Dr.Hakko tatilde meydana gelen hastalıklar ve bunlar için alınması gereken önlemlerle ilgili alınması gereken önlemleri sizler için ele aldı:

Kronik bir rahatsızlığınız var ise ve bununla ilgili kullanılan ilaçlar varsa seyahatten önce mutlaka valize konmalı. Kalp, şeker, tansiyon gibi kronik hastalığı olan kişiler ve hamileler diğer kişilere göre daha fazla risk taşıdıkları için mutlaka gerekli sağlık önlemleri alınmalıdır.

En sık yaşanan enfeksiyonlar turist ishali, sıtma, sarıhumma, kolera, hepatit A ve B, tifo, zatürre, griptir ve bunların önlenmesi için gidilecek bölgeye yönelik gerekli aşılamaların yapılması büyük önem taşır.
Özellikle bahardan itibaren başlayan alerjik reaksiyonlara karşı duyarlı olanların, ilaçlarını sabahın erken saatlerinden itibaren kullanarak dışarıya çıkmaları gerekmektedir.

İnsan vücudunu en çok yoran enfeksiyonlarla birlikte seyreden İshalden korunmak için ellerin bol su ile ve sıkça yıkanması, su içmek isteyenlerin musluklardan akan sudan değil mutlaka kapalı şişelerden su içmesi öneriliyor. Açıkta satılan, paketsiz açıkta yiyecekler ve deniz ürünleri, az pişmiş etler, soyulmamış meyveler, salatalar gibi riskli olabilecek yiyeceklerden olabildiğince kaçınılmalıdır.

Yaz aylarında moda haline gelen dövme, akupunktur ve piercing yaptırmak Hepatit B, C, AIDS gibi kanla bulaşan hastalıkların görülme oranını artırmaktadır. İğnelerin tek kullanımlık olmasına dikkat edilmeli ve temizliği uygun yerlerde yatırılmasına özen gösterilmelidir.

Cinsel temasla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.
Hamileler için en uygun seyahat gebeliğin 3-6 ayı arasıdır. Gebelerin kayak, dalma, su kayağı gibi sporları yapmaları sakıncalıdır.

Uzun yolculuklarda uzun süreli hareketsizliğe bağlı bacaklarda pıhtılaşma yaygın görülen bir sorundur. Özellikle yaşlı, kalp veya şeker hastası kişilerde bu duruma rastlanır ve bu kişilere de pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar verilir.

Araç tutması ve jet lag da sıklıkla görülen ve seyahat kalitesini azaltan sorunlardır. Araç tutması olan kişiler için yolculuk öncesi alabilecekleri ilaçlar mevcuttur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *