» 
»
 

Tatlıdan sonra sirke, etten sonra ise limon tüketilmeli!

Diyetisyen Derya Zünbülcan Kurban Bayramından dolayı sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Zünbülcan, et tüketiminin ardından limon, tatlı tüketiminin sonrasında ise sirkenin faydalı olduğunu bildirdi.

Kurban Bayramında et, tatlı ve protein tüketim miktarının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Derya Zünbülcan, fazla yağ ve tuz tüketiminin kan basıncını yükselttiğini ve bununla birlikte ani kalp krizi veya hipertansif krizlerinin meydana geldiğini dile getirdi. Bu gibi krizlerin engellenebilmesi için sirke ve limonun çok önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Zünbülcan, sağlıklı bir tatil geçirebilmek için önerilerde bulundu.

Özellikle insülin direnci, diyabet, reaktif hipohlisemi hastası kişilerin tabaklarına aldıkları tatlı miktarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü tatlı tüketimi sonrasında kan şekerin, kontrolsüz bir hızla artırır. Bu şekilde kişi daha sık acıkır ve daha çok tatlı tüketmek ister. Bu rahatsızlığın önüne geçebilmek için ise tatlı miktarını mümkün oldukça en aza indirmek gerekir. Az porsiyon tatlı tükettikten hemen sonra sirke veya tarçınlı süt tüketilirse hem fazla yeme isteğinin önüne geçilir hem de kişi daha sağlıklı beslenmiş olur.

Antioksidan bir etkisi olan limonun C vitamini açısından da önemli bir kaynaktır. Limon, etin kanserojen etkilerinin azalmasında yarar sağlarken, toksinlerden vücudu arındırır, cildi canlandırır, vücudu dezenfekte eder, yağ emilimini azaltır, ödemleri engeller, selülit ile savaşır ve daha pek çok faydası vardır. Aşırı et tüketen kişilerin vücutlarında oluşabilecek hasarları engelleyebilmesi adına düzenli olarak gün aşırı limon tüketmesi gerekmektedir. Limon kabuğunu rendeleyip salatalara eklemek ya da suyunu sıkıp içmek oldukça yararlıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *