» 
»
 

Tavuk eti analizlerinde dehşete düşüren sonuçlar

Tavuk eti hakkında çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi Adana Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü'nde yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre; tavuklarda bakteri tehlikesi ile karkışarşıyayız...

Suni beslenen, beyazlatmak ve şişirmek için kullanılan hormon ilaçları, antibiyotikler derken sofralardan ektik edilmeyen besin değerinin yüksek, kalp damar dostu olarak tanınan tavuk eti hakkında çıkan yeni sonuçlar kan donduran cinsten... Adana Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde görev yapan Doç. Dr. Işıl Var, tavuk eti üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bazı deneklerde 'listeria monocytogenes' isimli menenjit, gebelerde düşük, ölü doğum ve kanda iltihaplanmaya yol açan bir korkutucu bir bakteri saptadıklarını ifade etti. Bölümde bulunan öğrencilerinde dahil edildiği araştırmanın detaylarını açıklayan Doç. Dr. Işıl Var, 2011-2014 yıl aralığında Adana'da 21 market ve 3 tavuk işletmesinde göğüs, kanat ve but gibi 160 tavuk eti örneğini incelediklerini vurgulayarak, titiz bir çalışma sonrası inceledikleri 29 örnekte, 'listeria monocytogenes' bakterisi görüldüğünü söyledi.

Ette bulunan bu bakterinin menenjit gibi ölümle sonuçlanabilen, düşüklere ve kan rahatsızlıklarına yol açtığını söyleyen Doç. Dr. Işıl Var, bulunan bakterinin korkutucu sonuçlar douğurabileceğini fakat bu konuda korkmak yerine tedbirli davranılması gerektiğini belirterek, etteki bu bakterinin hijyen koşullarıyla doğru orantılı olarak ortaya çıktığını, bu ürünlerin satışını yapan yerlerin düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiğini ve her ihtimale karşı tavuk eti ve ürünlerinin çok iyi pişirilmesi gerektiğini söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *