» 
»
 

Tayland'ın yeni kralı tarzıyla şaşırtıyor

Dünya'nın en uzun süre tahtta kalmayı başaran Kralı Adulyadej'in hayatını kaybetmesinin ardından tahta geçmesi üzere kardeşi Vajiralongkorn tahta geçmek için hazırlıklar yapıyor. Ancak yeni kralın sıra dışı tarzı çok konuşulacağa benziyor. Detaylar haberde...

Tayland'ı 70 yıl yönettikten sonra dün yaşamını yitiren Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej'den sonra herkesin gözü tahta geçecek yeni krala çevrildi. Dünya'da en uzun süre tahtta kalan Adulyadej'in ölümünün ardından tahta geçmesi için yeni Kral 63 yaşındaki Veliaht Prens Maha Vajiralongkorn'un hazırlıklar yapıyor. Yeni kralın geçtiğimiz yaz Almanya'nın Münih kentine yaptığı ziyaretteki görüntüleri uzun süre dünya basınında manşetlerde yer almıştı. Kısa atleti ve ilginç dövmeleri ile düşük bel pantolonuyla dünya tarafından eleştirilere maruz kalan Veliaht Prens için, "Gömleğe parası mı yetmiyor?" manşetleri basılmışyı. Şimdiye kadar üç evlilik yapan ve 7 çocuk babası olan Vajiralongkorn'a dün ölen Kral Bhumibol'dan 35 Milyar Euro kadar servet kaldı.

Kısa bir süre içerisinde Kral ünvanı ile tahta çıkması beklenen yeni kral, ABD'nin Massachusetts eyaletinde 1927 yılında dünyaya geldi. Ailesi Amerika'nın ardından Tayland'a dönmüş ve yeni kral 2 yaşındaki iken babası Prens Mahidol Adulyadej'i kaybetti. Babasının kaybettikten sonra, anne ve çocukları İsviçre'ye yerleşti. Yeni kral o dönem içerisinde eğitimini de Tayland'da aldı. Gençlik dönemlerinde fotoğraf ve müzik ile ilgilendi. Kendi müziklerini besteledi ve saksafon virtiözü oldu.

Öte yandan edebiyat ve resimle de ilgilendi. Tayland'daki rejimin yerini demokrasiye bırakmasının spnrasında Kraliyet ailesinin rolü sembolüik hale geldi ve Kral olan amcası Prajadipok 1935'te kaçırıldığı için itibari yerle bir oldu. 1946'da Kral Ananda yanlışlıkla ateşlenen bir silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Kardeşinin ölümünden sonra Bhumibol Tayland Kralı oldu. 70 yıl süren Krallığın ardından dün vefat etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *