Tayvan'da kucağında bebeğiyle 4800 yıllık anne fosili bulundu

Tayvanda bir toplu mezarda bulunan 4800 yıldır bozulmadan kalan fosil anneler gününe yaklaştığımız şu günlerde önemli bir simge oldu. Fosilde dikkati çeken en önemli ayrıntı ise annenin bebeğine olan bakışı...

Tayvan’da uzun süredir araştırma yapılan toplu mezarlarda bir ana ve bebeğin 4800 yıllık fosili bulundu. Bu önemli keşifdeki dikkatleri çeken en çarpıcı nokta ise bebeğine sarılan annenin kucağındaki bebeğe bakıyor oluşu. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Taichung bölgesinde ortaya çıkarılan 48 fosilden biri olan ana ve bebek fosilinin 4800 yıllık olduğu söylendi. Tayvan Ulusal Müzesi yetkilileri, bulunan fosilleri Tayvan'da en erken insan aktivitelerine dair kanıtlar olduğunu ifade etti... Görevliler, ortaya çıkarılan fosiller arasında bir annenin kucağındaki küçük çocuğa sıkıca sarılmış ve başını bebeğine eğmiş, ona bakar şekildeki fosili en etkileyicisi fosil olduğunu dile getirdi. Toplu mezar alanında 2014 yılı Mayıs ayında başlayan kazı çalışmaları yaklaşık bir sene sürdüğü vurgulanırken, fosillerin yaşını belirlemek için karbon testi uygulandığını anlattı. Keşfi yapılan bu fosiller arasında beş tane çocuk bedenide bulunuyordu.

Tayvan Ulusal Müzesi Doğal Bilimler ve Antropoloji Departmanı küratörlerinden Chu Whei-Lee yaptığı açıklamada; Yeryüzüne çıkarılan anne ve bebeği fosili bölgede çalışan herkesi Çok şaşırttı dedi. Çünkü anne ellerinde tuttuğu bebeğe bakar vaziyetteydi ifadesi binde bir rastlanabilecek bir durum olarak yorumladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *