» 
 

Taze meyve sebze ihracatı azalırken işlenmiş gıda artış gösterdi

2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5 gerileyen taze meyve sebze ihracatına karşılık işlenmiş gıda ihracatı arttı.

Yaş sebze meyve ihracatında bir önceki yıla göre 2016'da düşüş yaşanan Türkiye'de meyve suyu, konserve, salça gibi ürünlerin ihracatında yaşanan artış üreticileri sevindirdi. İşlenmiş gıda ihracatında 2015 yılına göre 11 milyon dolar artış görülürken toplam ihracat tutarı 1 milyar 323 milyon dolar oldu. Ege İhracatçılar Birlikleri, geçtiğimiz yıl başta Rusya olmak üzere Türkiye'ye uygulanan ithalat kısıtlaması nedeniyle taze sebze meyve ihracatında düşüş yaşandığını belirtti. Ancak bu ürünlerin işlenmesiyle elde edilen konserve, salça, sos, meyve suyu gibi ürünler sayesinde kayıp yaşanmadığı ifade edildi.

Birliğin Başkanı Rıza Seyyar bir açıklama yaparak istikrarlı bir hedef pazarın sahibi olan sebze meyve mamulleri ihracatının Türkiye'ye geçen yıl Rusya'nın uyguladığı kısıtlama nedeniyle azaldığını, ancak Almanya, Irak, ABD, Hollanda, İngiltere, İtalya gibi pazarların öne çıkarak ihracatçılara rahat bir sezon geçirttiğini belirtti. 2016 yılında başta salça, konserve, turşu ve meyve suyu ürünlerindeki ihracatta bir önceki yıla göre ciddi artış olduğuna dikkati çeken Seyyar, Avrupa, Uzakdoğu ve ABD pazarlarındaki hareketlilik nedeniyle artışın görüldüğünü kaydetti. Turşuda 156 milyon dolar olan ihracatın 172 milyon dolara çıktığını belirten Seyyar, konserve ve şekerleme grubundaki artışı da dile getirdi. Ülke ekonomisi açısından yaş sebze-meyve yerine bu ürünlerin ihracatının daha avantajlı olduğu değerlendirmesinde bulunan Seyyar, mamul ihracatının çok daha fazla katma değer sağladığını ifade etti.

"TÜRKİYE MAMUL İHRACATIYLA ANILMALI"
Türkiye'nin artık taze sebze meyve ihracatından kurtularak mamul ihracatıyla anılması gerektiğini belirten Seyyar, yaş ürünlerde tarladan alınan ürünlerin bir işletmede seçildikten sonra paketlendiğini ve ihraç edildiğini, ancak işlemek istediğinizde 12 aylık bir sanayi süreci gerektiğini ifade etti. Enerji, işçilik ve vergi giderleri, lojistik giderlerinin daha fazla olduğuna dikkat çeken Seyyar, mamul üretim şişesi, kavanozu ile bir entegrasyon gerektiğini, işlenip satıldığında kilogram başı ihracat değerinin de arttığına işaret etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *