TBMM'de eğitim alanını düzenleyen tasarı kabul edildi

Eğitim alanını düzenleyen tasarı, TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Aday, çırak ve staj yapan mesleki, teknik okul öğrencilerine artık işletmeler tarafından ücret ödenecek.

TBMM Genel kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'na göre, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Harekati Projesi kapsamında, MEB tarafından yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak. Yeni düzenlenen yasa ile, aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki, teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödemesi yapılacak.

bu kişilere, 20 ya da daha fazla işçi çalıştıran iş yerlerinde asgari ücretin net tutarının yüzde 30'undan, 20'den az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan az ücret verilemeyecek.

Aday çırak ve çıraklar ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında alan eğitimine başlayan ya da işletmelerde staj gören öğrencilerin sigorta primleri asgari ücretin yüzde 50'si üzerinden, MEB ile mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin bütçesine konulan ödenekten karşılanmış olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *