TDK’dan yeni düzenleme! Kurum isimlerinde kesme işareti kaldırıldı

Türk Dil Kurumu yeni yaptığı değişikliği hayata geçirerek, kurum ve kuruluş isimlerinde sona gelen takı ekleri nedeni ile kullanılan kesme işaretini kaldırdı. Ayrıntılar haberimizde…

Yeni yapılan düzenleme ile kurum, kuruluş, oturum, işyeri adları, bilişim gibi adlarının sonuna gelen ekleri ayırmak için kullanılan kesme işareti artık kullanılmayacak. Bu yeni düzenleme ile kurum ve kuruluş sonuna getirilen ekler isme birleştirilerek yazılacak. Adlar Tarım Bakanlığına, Pembe panjur Kafesinden gibi yazılarak kullanılacak.

Ancak yapılan bu düzenleme özel ad ve kısaltmaları kapsamamakta. Kısaca ifade etmek gerekirse urum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adları bu düzenleme kapsamına girerken, şehir adı, insan ismi ya da bir kurum adının kısaltması bu düzenlemeye dahil edilmemiştir. Kesme işareti ile ilgili düzenleme kısa süre içinde yeni yazım kılavuzlarında yerini alacağı gibi internet sayfasında da uygulamaya geçirilecek.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, kendilerinin de bu düzenlemeyi çok daha önceden hayata geçirdiklerini ifade ederek, TDK’nın da doğruyu görerek düzenlemeyi gerçekleştirdiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *