Tehlikeli mesajlaşma uygulamaları belli oldu

Android cihazlardaki en tehlikeli mesajlaşma uygulamalarını belirlemek için Kaspersky tarafından bir çalışma yapıldı ve uygulamalar arasında lider belirlendi. WhatsApp, Telegram ve Viber ilk üçte yer alıyor.

Mesajlaşma uygulamaları, siber korsanların kişisel bilgileri çalmak ve aynı zamanda dolandırıcılık yapmak için sıkça saldırı yaptığı hedefler arasında bulunuyor. Güvenlik sıkıntısı konusunda ise çeşitli koruma yöntemleri geliştirilmeye çalışılıyor. Kaspersky tarafından yapılan son araştırmalarda, Android cihazlarda en tehlikeli mesajlaşma uygulamaları belirlendi. Buna göre WhatsApp birinci sırada yer alırken, onu Telegram ve Viber izledi. Söz konusu saldırılara maruz kalan ülkeler ise Rusya, Brezilya ve Hindistan oldu.

Yapılan araştırmalar sonucunda; listenin birincisi WhatsApp, veri hırsızlığı saldırılarının yüzde 89,6‘ına hedef olmakta iken, ikinci sırada yüzde 5.6 ile Telegram, üçüncü sırada da yüzde 4.7 ile Viber yer alıyor. Listenin en güvenilir mesajlaşma uygulaması yüzde 1 saldırıya hedef olma oranıyla Google Hangouts oldu.

En tehlikeli mesajlaşma uygulamalarında lider WhatsApp oldu

Hızlı ve ücretsiz mesajlaşma uygulamaları son zamanlarda yaşanan kapanmalarla birlikte oldukça popüler. Fakat güvenlik konusunda birçok uygulamanın yeteri kadar donanımlı olmadığını defalarca test edildi. Özellikle WhatsApp veri güvenliği konusunda son zamanlarda ülkemizin gündeminde oldukça ilgi odağı olarak yer alan WhatsApp’ın yaşadığı büyük kriz kullanıcılarında güven sorunlarına yol açtı. Kullanıcı sayısında çok miktarda düşüş yaşandı. Kaspersky tarafında yapılan araştırmalar sonucuna göre ise en tehlikeli mesajlaşma uygulaması olduğu tespit edilmesinin ardından kullanıcıların nasıl bir aksiyon alacağı merak konusu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *