Telefonunuzu yarım saatte şarj etmek hızlı şarj ile artık mümkün!

Hepimizin ortak problemi olan şarj sorunu, hızlı şarj teknolojisi ile artık ortadan kalkıyor. Peki bu sorunu ortadan kaldıracak hızlı şarj teknolojisi nasıl işe yarıyor? Artık telefonlar yarım saatte full bataryaya sahip olacak. Detaylar...

Yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımızın en büyük problemi, şarjını çabuk bitmesi. Bu problemi yok etmek için yedek batarya taşımak istemiyorsanız, sizin için iki seçenek var. Ya büyük bir bataryaya sahip akıllı telefon kullanmak ya da hızlı şarjı kullanmak.

Hepimizin işine yarayacak hızlı şarj teknolojisi önde giderken, diğer işlemci üreticileri de kendi tasarladıkları hızlı şarj teknolojilerini sunuyor. Fakat kimin teknolojisini kullandığınızın önemi yok. Önemli olan hızlı şarj sayesinde telefonun şarj süresini mümkün olduğunca kısaltmak.

Hepimiz ortak problemi olan şarj süresini kısaltacak hızlı şarj teknolojisi nasıl çalışıyor?Her akıllı telefonun içinde güç yönetimini üstlenen bir devre vardır. Bu devre, bataryanın belli bir süre içerisinde ne kadar güç alacağını kısıtlar. Hızlı şarj ise bu kısıtlamayı önemli derecede azaltır. Güç veren adaptör, yeterli güç sağlıyorsa ve cihaz bu gücü alabiliyorsa, cihazınız daha hızlı bir şekilde şarj olacaktır.

Hızlı şarj için üç şey gerekiyor. İlki, tabiki de hızlı şarj destekli tablet veya telefon. İkincisi ise yüksek voltaja sahip bir adaptör. Sonuncusu ise iyi bir USB kablosu. Eğer cihazınızda “Quıck Charge” ya da hızlı şarj özelliği yok ise bu özelliği sonradan ekleyemezsiniz. Durum bu iken yüksek voltajlı bir adaptör kullanmanız şarj süresini azaltmayacaktır. Benzer şekilde Hızlı şarjı destekleyen bir telefon, standart bir adaptör kullansanız da hızlı şarj olmayacaktır.

Cihazınızın hızlı şarjı destekleyip desteklemediğini buradaki liste ile öğrenebilirsiniz. MediaTek’ in Pumb Express’ i şu an sadece birkaç cihazda destekleniyor. Quıck Charge, kablo olarak USB, USB’ nin Type A ve yeni Type C’ sini destekliyor fakat kablonuzun en az 24 AWG olması gerekiyor. Burada düşük değerler, büyük kablolar anlamına geliyor ve genelde şu şekilde yazılıyor; 28/24 AWG. İlk sayısı, veri kablosunun boyutunu gösterirken ikincisi, güç telinden bahsediyor.

Hızlı şarj teknolojisi, 10 tane bardağı büyük bir sürahiyle doldurmaya benziyor. Bardaklar hızlı doldurulabilir fakat 6 bardak dolunca hangilerinin boş olduklarını aramanız gerekir ve bu çok zaman alacaktır. Benzer bir biçimde hızlı şarj boş bir bataryada kendini gösterse de, şarj seviyesi yüzde 60’ lardayken aynı hızı elde etmeyeceksiniz. Quick Chargenin yaratıcısı Qualcomm bunu Quick Charge 3.0’ da çözmeyi istiyor fakat çalışmaları henüz tamamlanmamış. Aynı zamanda yüzde 60’ ın kabaca bir oran olduğunu söylemeyi de ihmal etmeyelim, bazı cihazlar yüzde 75’ e kadar şarj edebiliyor. Buradaki diğer önemli nokta ise, hızlı şarj amacıyla kullanılan adaptörün belirli bir standarda varmış olması. Yani hangi adaptörü kullanırsanız kullanın işinizi görecektir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *