» 
 

Temassız ödeme sisteminde yeni dönem başlıyor

2016'da Türkiye'de Avrupa'nın ilk temassız kartının kullanıldığını belirten Canko, artık temassız ödemelerde yeni bir dönemin başladığına işaret etti.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, bankaların ortak platformu ve ödeme sistemleri alanında Türkiye'deki temassız ödeme alışkanlığı hakkında gelişmeleri değerlendirdi. Temassız ödeme sisteminde 30 yıl öncesinde 15 dakika süren işlemin şimdi 1 saniye olduğuna dikkati çeken Canko, Türkiye'de geçen yol yapılan 4,2 milyon kartlı ödeme işleminin yüzde 63'ünün mikro işlemler olduğunu ve bunlarda 45 milyonunun temassız ödeme yöntemiyle gerçekleştiğini bildirdi.

Avrupa'nın ilk temassız kartının geçen yıl Türkiye'de kullanıldığını belirten Canko, "Temassız ödemeler asıl şimdi başlıyor" dedi. Bugün temassız ödemelerde yeni bir dönemin başladığına işaret eden Canko, temassız kartlarda dolandırıcılık işleminin fazla olduğu söylentisinin tamamen bir şehir efsanesi olduğunu, bu ihtimalin sıfıra yakın olduğunu kaydetti.

İstanbul'da toplu taşımada temassız ödemenin başlama tarihinin yerel idarelerin kararına bağlı olduğunu dile getiren Canko, hem İstanbul hem de diğer şehirlerde bunu sağlayacak altyapıya sahip olduklarını ifade etti.

BKM Ödeme Platformları Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu ise temassız ödeme sisteminin nakit paranın getirdiği çalınma, kaybolma, hijyenik olmama gibi pek çok sorundan uzak olduğunu belirten Cündoğlu, özellikle mikro ödemelerde bu yöntemin tercih edildiğine dikkati çekti. Ayrıca nakit ödemeye göre 7 saniye avantaj sağlayan sistemin hem kart kullanıcıları hem de iş yerlerine zaman kazandırdığını belirten Cündoğlu, "Türkiye'de aralık ayında  kredi kartıyla gerçekleşen ortalama 3,9 milyon adet temassız işlemle nakit  ödemeye göre 317 gün (10,6 ay) kazanıldı. Temassız ödemenin yaygın olduğu  İngiltere’de ise bu rakam Türkiye’nin 10 katı olduğu görülüyor." dedi. 2020 yılında tüm ödeme terminallerinin temassız olmasını hedeflediklerini belirten Cündoğlu, gelecekte bu ödemelerin mobil ödeme, bağış ve sosyal sorumluluk projelerinde de kullanılabileceğini dile getridi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *