TEOG öncesi uzmanlardan 'Kaygılanmayın' mesajı

Kaygı bir yere kadar motive edici olabilir diyen uzmanlar eğer kaygı miktarı gereğinden fazla artarsa etkilerinin olumsuz olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle de sınav öncesinde kaygı verici kişi ve ortamlardan uzak durulmasını tavsiye ediliyor.

TEOG sınavına sayılı günler kaldı ve uzmanlar öğrencilerin kaygılarını yenmeleri için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Moodist Pskiyatri ve Nöroloji uzmanlarından Psikolog Süreyya Kitapçıoğlu, öğrenciler için belli miktar kaygının motive edici olduğunu ancak gereğinden fazla kaygının öğrenciyi olumsuz etkileyebileceğini belirtti. TEOG sınavı öncesi öğrencilere ve onların ailelerine sınav kaygısını yenmek için tavsiyelerde bulunan Kitapçıoğlu, öncelikle kaygının yaşamın doğal bir parçası olduğunu bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Milyonlarca öğrenci ve ailesinin 26-27 Nisan'da gerçekleştirilecek TEOG sınavını heyecanla beklediğini kaydeden Kitapçıoğlu, önemli olaylar öncesinde herkesin bir miktar kaygı duyabileceğini ancak kritik olan noktanın duyulan kaygı miktarı olduğunu dile getirdi. Motive edici olabilen bu kaygının gereğinden fazla olması durumunda olumsuz etkilerinin ortaya çıkabileceğini belirten Kitapçıoğlu, sınav kaygısının aslında performans kaygısı olduğuna dikkat çekti.

Öğrencilerin sınav öncesinde duyduğu bu kaygı nedeniyle sınav öncesi çalışma motivasyonunun ve performansını etkilediğini belirten Kitapçıoğlu , sınav sırasında da öğrendiği bilgileri yansıtmasını engellediğini belirtti. Sınav kaygısı yaşayan kişilerde genellikle sınav anında ya da öncesinde kalp atışlarında hızlanma, terleme, mide ağrıları, mide bulantısı gibi belirtiler meydana geldiğini belirten Kitapçıoğlu, bu fiziksel belirtilerle birlikte heyecan, korku, panik gibi duyguların ortaya çıkabildiğini kaydetti. Bu nedenle öğrencinin sınav öncesi ders çalışması ertelemesi, sınava girmemesi ya da sınav anında yarıda bırakıp çıkmasının mümkün olduğunu belirten Kitapçıoğlu, böyle durumlarda aile ve çevrenin çocuktan beklentisinin önemli olduğunu dile getirdi.

AİLE VE ÇEVRENİN BEKLENTİSİ KAYGIYI ARTIRIYOR
Çocuk üzerinde aile ve çevrenin oluşturacağı beklentinin performans kaygısını artıracağını belirten Psikolog Kitapçıoğlu, bu nedenle aileleri sınav ile ilgili konuşmalarında dikkatli olmaları konusunda uyardı. Sınav sonucu ne olursa olsun onların yanında olacaklarını hissettirmeleri gerektiğini vurgulayan Kitapçıoğlu, çocuklara da kendilerinde kaygı oluşturacak kişi ve ortamlardan uzak durmalarını tavsiye etti. Sınava az bir zaman kala keyif alınan ve stres attığını düşündüğü aktivitelerle ilgilenmelerini öneren Kitapçıoğlu, sınav öncesinde uyku düzenini etkileyecek ya da heyecanı tetikleyecek içecek ve etkinliklerden de uzak durulması gerektiğini belirtti.

Kitapçıoğlu, çocukların bedenlerinde hissettiklerinin kaygıdan meydana gelen doğal süreçler olduğunu ifade ederek "Alacağınız sonuç, sizin değil sınavın bir değerlendirmesidir. Sizin hayatınız ve ilişkileriniz sadece bu sınav ve sonucundan ibaret değildir. Sınav öncesi veya sınav esnasında duyduğunuz kaygı size rahatsızlık veriyor ise geç kalmadan bir uzmandan yardım almanızı önerir, tüm öğrencilere başarılar dileriz." değerlendirmesinde bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *