TEOG sınavı için uzmanından altın öneriler

TEOG sınavına sayılı günler kala stresi önlemek ve sınava odaklanmak önemli. İşte uzmanından 26-27 Nisan TEOG sınavı için hem öğrencilere hem de ailelere tavsiyeler...

8. sınıf öğrencileri için kritik sınav TEOG'a az bir süre kala uzmanında tavsiyeler geldi. Koray Varol Akademi Kurucusu Eğitmen Koray Varol, hem öğrenciler hem de aileleri için kalan kısıtlı sürede stres yapmadan eksikliklerini giderebilecekleri önerilerde bulundu. Varol, öğrencilerin deneme sınavları sayesinde eksikliklerini fark edebileceklerini ve sınava odaklanabileceklerini belirterek, ailelerin evde deneme uygulaması yaptırmasını önerdi.

TEOG SINAVINDA BOŞ BIRAKMAYIN
TEOG'da kaç soru gelecek, konu dağılımları nasıl olacak, bu sorular için ne kadar süremiz olacak gibi sorulara yanıt veren Varol, TEOG'da her testin 20 sorudan oluştuğunu, her test için 40 dakika verildiğini belirterek, yanlışların doğruları götürmediğini kaydetti. Bu nedenle 20 sorunun her biriyle tek tek uğraşmanın ve sonuna kadar yapmanın önemine değinen Varol, özellikle Fen ve Teknoloji ile Matematik testlerinde sınavı biriren öğrenciler için soru kağıdı üzerinden çözümlerini sil baştan çözmenin ve bulunan çözümleri yerine koyarak kontrol etmenin önemli olduğunu vurguladı. Türkçe ve İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sınavlarında ise soruların tane tane okunarak sorunun kendi bütünlüğü içinde değerlendirilmesinin önemine değinen Varol, paragraf metin sorularında soruları verilen paragrafa göre cevaplamak gerektiğinin altını çizdi.

Yanlışların doğruları götürmediği bir sınavda bilinmeyen sorunun boş bırakılmaması gerektiğine işaret eden Eğitmen Koray Varol, bu tür sorularda en olurunu bulmaya çalışmak gerektiğini belirterek o seçeneğin işaretlenmesini önerdi. Özgüven eksikliğinin ya da fazlalığının aynı şekilde sınava olumsuz etki yapabileceğini kaydeden Varol, öğrencilerin sınav sonucuna değil sorulara odaklanmasının önemini vurguladı.

SONUCA DEĞİL SORULARA ODAKLANIN
Ailelerin çocuklarını sınavın sonucuna teşvik etmek yerine soru çözmeye teşvik etmesinin önemli olduğunu belirten Varol, bazen öğrencilerin sınav sonucunu düşünmekten sınavın kendisine odaklanamadıklarını ifade etti. Varol, öğrencilere bir yandan özgüven artırıcı konuşmalar yapılırken diğer yandan da gerçekçi yaklaşarak eksikliklerin üzerine gidilmesinin önemini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *