TEOG sınavı öncesi kaygıyı azaltmaya yönelik tavsiyeler

Sınava az bir zaman kala hem aile baskısı hem de beklentilerin artması nedeniyle çocukların bunu başaramayacaklarını düşünmeleri kaygı düzeyini yükseltiyor. Peki TEOG sınavında kaygıyı azaltmak için neler yapılmalı? İşte size uzmanından öneriler...

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı öncesinde çocukların sınav kaygıları oluşabildiğini belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Ptikoloğu Hilal Aktaş, kaygının sebeplerini anlattı. Sınava çalışmaya geç başlama ya da erken başlanmış olmasına rağmen plansız ve programsız çalışmış olmanın sonucunda zamanın etkin kullanılmaması nedeniyle konuların yetiştirilmemesi gibi sorunların ortaya çıktığını belirten Aktaş, hem öğrenciler hem de veililerin beklenti içinde olmaları nedeniyle endişenin ortaya çıktığını kaydetti.

Sınav kaygısını azaltmak için geleceği konusundaki endişelerin çocuklara yansıtılmaması gerektiğini belirten Aktaş, çocukların farkında olmadan kendilerine model olan anne baba davranışları sergilediklerini, çocuktan daha fazla heyecanlı olan ebeveynlerin onları da heyecanlandırılmaması gerektiğini belirtti.

Özellikle davranış biçimi ve ses tonuna dikkat edilmesi gerektiğini belirten Aktaş, çocuğa tekrar tekrar ders çalış denilmemesi gerektiğini ifade ederek, sorumluluğunu bilen öğrenciler için ailenin uyarısına ihtiyaç olmadığını kaydetti. Zaten çalışması gerektiğini bilen çocukların bazen kendisi için değil ailesi için çalışması gerektiği düşüncesine kapılması nedeniyle yoğun kaygı hissedebildiğini, buna tepki olarak da ders çalışmayı aksatabildiğini dile getirdi.

Gereğinden fazla fedakarlık yaparak (örneğin 1 yıl boyunca eve misafir çağırmamak gibi) çocuğun bu fedakarlığa yanıt vermek zorunda olduğu düşüncesine kapılmasına ve daha fazla kaygılanmasına neden olabileceğinizi belirten Aktaş, sınava hayati anlamlar yüklemeyerek evdeki hayatı durdurmamanın önemine değindi.

Özellikle uzak durulması gereken bir diğer konunun da negatif motivasyon olduğunu belirten Aktaş, "Bu gidişle sen kazanamazsın", "Bu kadar çalışmakla okul kazanılmaz" gibi sözler öğrencinin kendisine olan güvenini zedeleyeceği için asla kullanılmaması gereken ifadeler olduğunu söyledi. Sırf destek olmak için "sana güveniyorum, sen yaparsın" demenin de doğru olmadığını, bunun yerine "Sen elinden geleni yap her şeyin hayırlısı olsun" demenin daha doğru olacağını belirtti.

Aktaş, çocuğunuzun yapabileceklerinin üzerinde beklentiye girmek çocuğun daha fazla kaygı yaşamasına neden olabilir diyerek beklentilerinizi çocuğun yapabilecekleriyle uyumlu tutun önerisinde bulundu. Başkalarıyla da çocuğunuzu kıyaslamamanız gerektiğini belirten Aktaş, bu durumun sınav kaygısını arttıracağını belirtti.

Konuşurken çocuğu başarısızlarından ziyade başarılarını ön plana çıkararak cesaretlendirmek gerektiğini ifade eden Aktaş, öğrencinin bu şekilde rahatlatılmasının daha iyi performans sergilemesine yardım edeceğini belirtti. Her şeyden önemli olan şeyin aile içindeki sevgi ve saygı olduğunu ifade eden Aktaş, "mutlaka başaracaksın, sana güveniyoruz" gibi ifadelerden de kaçınmak gerektiğini, bunu başaramadığında çocuğun ailesinin güvenini sarstığı düşüncesine kapılacağını beirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *