TEOG sınavında büyük değişiklik! Açık uçlu sorular geliyor

Liselere geçişte 8. sınıf öğrencilerine uygulanan TEOG sınavında 2017-2018 eğitim-öğretim yılında açık uçlu soru dönemi başlıyor. MEB 2017-2018 TEOG'da öğrencilere açık uçlu sorular yöneltileceğini bildirdi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi 8. sınıf öğrencileri için 2017-2018 eğitim öğretim yılında yenilikler içerecek. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere kendilerini daha rahat ifade edebilmelerini amaçlayan ortamlar oluşturma hedefiyle önemli bir adım atarak önümüzdeki yıl TEOG sınavında öğrencilere açık uçlu sorular yöneltileceğini bildirdi.

2017-2018 eğitim öğretim yılının birinci ve ikinci dönemlerinde uygulanacak olan TEOG sistemi kapsamındaki ortak sınavlarda açık uçlu sorular sormak için MEB Ölçme ve Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü çalışmalara başladı. Öğrencilerin analitik düşünebilmeleri, olay ve konular arasında ilişki kurabilmeleri ve ifade yeteneklerini güçlendirmelerinin hedeflendiği uygulama yeni müfredat sistemi ile de uyumlu olarak işleyecek.

TEOG'da açık uçlu soru sayısı kaç olacak?
8. sınıf öğrencilerine sorulan sorularda bazı derslerden 2'şer tane olmak üzere toplamda 6 ila 8 arasında açık uçlu soru sorulacak. Henüz hangi derslerden açık uçlu sorular sorulacağı netleşmezken, bakanlık çalışmalarını öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri, yorum içermeyen ve bildiklerini yazıya dökebilecekleri sorular hazırlama noktasında yoğunlaştırıyor.

TEOG'da açık uçlu soruların puanlanması konusu ise yine çalışmalar kapsamında ele alınıyor. Açık uçlu sorular değerlendirilirken en iki puanlayıcının soruları okuması ve değerlendirme yapılan kağıdın hangi öğrenciye ait olduğunun bilinmeyeceği belirtiliyor. Puanlama sırasında iki puanlayıcının puanları arasında fark olması durumunda ise cevap soruyu hazırlayan üst puanlayıcı tarafından değerlendirilecek. Sorunun imajları ise TEOG puanlarının açıklanması ile birlikte doğru cevaplarla birlikte öğrenciye sunulacak.

Ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları
8. sınıf öğrencilerinin TEOG sınavlarına hazırlanabilmelerini sağlamak amacıyla iki yıl önce MEB tarafından başlatılan ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları, öğrencilere olduğu kadar ailelere de maddi olarak kolaylık sağlıyor. Bu kurslarda uygulanan kazanım ve kavrama testlerinde de öğrencilere açık uçlu sorular yöneltilmek suretiyle TEOG için hazırlık imkanı sağlanacak.
PISA ve TIMSS'e rakip olacağı belirtilen "Eğitimde Öğrenci Gelişimini İzleme Sistemi"nde ise sunulacak anket ve sınavlarda açık uçlu sorular sorularak öğrencilerin yeni sisteme adaptasyonu sağlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *