TEOG tercih yerleştirme sonuçları (2016) açıklanıyor

1 milyon 168 bin 48 öğrencinin merakla sonuçların açıklanmasını beklediği TEOG yerleştirme sonuçları ne zaman belli olacak merak edenler için bugün açıklama yapıldı. Tercih sonuçlarını öğrenmek için www.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adreslerine girerek sorgulama yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz canlı yayında yaptığı açıklama ile bugün TEOG sonuçlarının açıklanacağını duyurmuştu. Yarın açıklanması beklenen 2016 TEOG sonuçlarının bugün öğrenilecek olması büyük heyecan yaşattı. 1 milyon 168 bin 48 öğrenci için TEOG tercih sonuçları bakanlığın www.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adreslerine giriş yaparak buralardan sorgu yapılabilecek.

2016 TEOG TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLA

Peki tercih sonuçları açıklandıktan sonra öğrenciler nakil isterlerse ne zaman başvuru yapabilecekler? İşte bu sorunun cevabı da takvime göre belli oldu. 15 Ağustos’ta boş kalan kontenjanlar ilanen duyurulacak ve nakil tercih başvuruları 15 ile 19 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. İkinci nakil başvuruları 22 Ağustos ile 26 Ağustos arasında, 3 nakil başvuruları ise 29 Ağustos ile 2 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Yerleşme işlemleri 9 Eylül tarihinde bitecek.

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?
Bugün www.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adreslerinden sonuçlar açıklandıktan sonra öğrenciler, TC kimlik no ve doğum tarihleri ile sorgu yapabilecekler ve öğrencilere ayrıca sonuç belgeleri gönderilmeyecek.

Kapatılan FETÖ okullarındaki öğrencilerin nakillerine ilişkin de bilgi veren Bakan Yılmaz, bu okullarda bulunan 138 bin öğrencinin nakil ve puan sistemi ile devlet okullarına yerleştirileceğini, isteyenlerin özel okullara da geçiş yapabileceğini belirtti.

Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili de yaptığı açıklamalarda kadrolu öğretmenlerle aralarında ücret farkı ya da hak hukuk farkı olmayacağını belirtti ve sözleşme sürelerinin 1'er yıl olarak yapılacağını belirtti. Sözleşmesi feshedilmeyen öğretmenlerin diğer yıl sözleşmelerinin devam edeceğini bildiren Yılmaz, bu şekilde 4 yılı geçemeyeceğini de kaydetti. Ayrıca doğum ve askerlik nedeniyle sözleşmeleri feshedilen öğretmenlerin de haklarının saklı tutulacağı bilgisini paylaşan Yılmaz, istedikleri takdirde ayrıldıkları eğitim kurumuna dönebileceklerini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *