TEOG yerine gelecek sistemi Bakan Yılmaz açıkladı

Liselere geçişte kaldırılan TEOG'un yerine uygulanacak olan sistem konusunda açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni modelin 1 ay içinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını ve onaylanmasının ardından açıklanacağını bildirdi.

Bu yıl 8. sınıf öğrencilerinin katılması beklenen TEOG sınavının kaldırılmasının ardından gözler onun yerine gelecek yeni sistemin ne olacağına çevrildi. TRT'de katıldığı programda TEOG yerine gelecek sistem üzerine soruları yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, eğitim hayatları boyunca sınavdan sınava koşan çocukların spora, kitaba, sosyal hayata zaman ayıramadıklarını, çocukların bireysel yeteneklerinin keşfedilerek bu doğrultuda eğitim almalarını istediklerini belirtti.

TEOG yerine gelecek yeni sisteme dair çalışmaların devam ettiğini belirten Yılmaz, çeşitli alternatifler üzerinde çalışmaların sürdüğünü, hazırlanan çalışmaların Bakanlar Kurulu'na sunularak onaylandıktan sonra ise herkesle paylaşılacağını kaydetti. İlk kez bu yıl öğrencilerin sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerinin ve projelerinin kayıt altına alındığını belirten Yılmaz, 8. sınıflardaki 1 milyon 300 bin öğrenci için liselere geçişte uygulanması üzerine uzman görüşlerine değindi. Uzmanların her okulun kendi sınavını yapmasının yanı sıra, bazı okullara ortalaması 85'in üzerindeki öğrencilerin alınması ve diğer öğrencilerin mahallelerindeki okullara yerleştirilmesi gibi alternatif önerilerde bulunduklarını belirten Bakan Yılmaz, "eğitim üzerine sözüm var" diyenlerin kendileriyle iletişime geçmesini istedi.

TEOG'un bir önceki sistemden daha iyi olduğu gibi, yeni gelecek sistemin de TEOG'dan daha iyi olacağını kaydeden Yılmaz, nitelikli bir kadroyla hazırlanacak ölçme değerlendirme ile çok daha iyi sonuçlar alınacağını ifade etti. TEOG'un kaldırılması sonrasında yerine gelecek sistemle öğrencilerin yüzde 5'inin başka yelerdeki okullara, yüzde 95'inin ise mahallerilerindeki okullara gideceğinin öngörüldüğünü belirten Yılmaz, ailelerin istemedikleri okullara çocuklarını göndermek zorunda kalmayacaklarını da vurguladı. Yılmaz "Vatandaşlarımız şundan çok emin olsunlar, eğer bir okula, ister meslek lisesi ister imam hatip lisesi isterse Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi olsun, eğer istemiyorsa, evlatlarını vermiyorsa, hiçbir zaman Milli Eğitim Bakanlığının, ailesinin istemediği bir okula evladını gönderebilmek gibi bir durumu yoktur. Yani ailelerin istemediği hiçbir okula evlatlarını biz göndermeyiz. Eve en yakın hangisini istiyorsa o alanda... Bizim amacımız eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *