TEOG'a 15 gün kaldı! İşte son taktikler

8. sınıf öğrencileri için heyecanla beklenen TEOG maratonunda son 15 gün. Bu süreçte öğrenciler sınav kaygılarını azaltmaya çalışmalı ve eksikliklerini tamamlamaya odaklanmalı.

TEOG'da sınav başarısını arttırmak için öğrencilere son taktikleri derleyen Koray Varol Akademi Yayınları Kurucusu ve Eğitimci Koray Varol, sınava 15 gün kala öğrencilerin yapması gerekenleri sıraladı. TEOG sınavına bir gün ya da bir gece kala tüm dersleri tekrar yapmanın mümkün olmadığını belirten Varol, son 15 günü iyi planlamak gerektiğini bildirdi. Sınava girmeden önceki günlerde yapılacakları planlayarak bu günlerde yaşanacak panikten öğrencilerin korunabileceğini kaydeden Varol şu taktikleri önerdi:

ANA BAŞLIKLARI NOT EDİN
Etrafınızdaki sınav için gereksiz, dikkatinizi dağıtacak tüm not ve kitapları uzaklaştırın. Derslerin tamamını baştan okumak yerine her ders için hafızanızı tetikleyen ana başlıkları not edin ve bu sayede zamandan kazanın.

DENEME TESTLERİNE AĞIRLIK VERİN
Farklı kaynaklardan edineceğiniz deneme sınavları ve çıkmış soruları çözerek hangi konularda eksiğiniz olduğunu belirleyin. Son 15 günde eksiklerinizi gidermeniz gerektiği için en baştan konuları tekrar hatasına düşmeyin. Çıkan yanlışlarınızı gözden geçirin ve bilgi eksikliği ya da dikkat hatası sonucu ortaya çıkan eksikliklerinizi giderin. Her ders için ayrı ayrı gerekli formülleri ufak kartlar hazırlayarak rutin şekilde günlük olarak çalışın.

MOLA VERMEYİ UNUTMAYIN
TEOG'a yönelik çalışmalarınızı 40'ar dakikalık ve her ders için ayrı ayrı planlayın. Her 40 dakikada bir 5-10 dakika mola verin. Molalarda ise meyve, fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar ile harcadığınız enerjiyi geri kazanın. Ayrıca aralarda küçük esneme, yürüme gibi hareketler sayesinde çalışma verimliliğiniz de artacaktır.

NORMAL DÜZENİNİZİN DIŞINA ÇIKMAYIN
Artık bu süreçte uyku düzeninizi bozmayın ve her zaman uyuduğunuz saatlerde uyuyup aynı saatlerde kalkın. Bu düzeni değiştirirseniz dengeniz bozulur ve verimliliğiniz düşer. Aynı şekilde yemek düzeninizi de bozmayın. Abartılı yemeklerden ya da hiç yemediğiniz şeyleri yemekten kaçının.

CANLANIN POZİTİF OLUN
TEOG'a bir hafta kala yürüyüşlere çıkarak egzersiz yapın ve bol oksijen alarak enerji depolayın. Eve kapanıp kalmayın ve sizi canlı ve pozitif hissettirecek şeylerle uğraşın.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *