TEOG’da başarılı olmak için planlı çalışmak şart

TEOG’da başarının sırrı planlı ve programlı çalışmaktan geçiyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavlarına hazırlanırken nelere dikkat edilmeli ve sınavlarda başarılı olabilmek için neler yapmalı? İşte bu soruları detayları haberimizde.

23-24 Kasım’da gerçekleştirilecek TEOG 1. Dönem sınavlarına az bir zaman kala 8. sınıf öğrencileri artık son hazırlıklarını yapıyor. Sınavda başarılı olmak için öğrencilerin çoğu ya öğretmenleri tarafından hazırlanan çalışma programlarını uyguluyor ya da nasıl çalışacaklarına kendileri karar veriyor. Ancak standart hazırlanmış ders çalışma programları her zaman her öğrenci için işe yaramayabilir. Her öğrencinin ektik olduğu konular farklılık gösterebileceği gibi, bazı öğrenciler kısa zaman harcayarak başarıyı yakalarken bazı öğrenciler için ise daha uzun tekrarlar yapmak ve test çözmek gerekebilir. Hatta bazı öğrenciler için sadece konu tekrarı ektikliği bulunurken bazı öğrenciler için ise test çözmeye ağırlık vermek gerekebilir. Çözüm ise öğrenciye özel çalışma programları hazırlamaktır.

1.Dönem TEOG sınavları öncesinde kalan kısa süreyi en verimli şekilde değerlendirebilmek gerekiyor. Kişiye özel çalışma programları ise hem özel hem de bazı devlet okullarında uygulanmakta. Önemli olan size verilen programa uymak ve bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek. Öğrencilerin TEOG sınavlarında test çözeceği göz önünde bulundurularak yapmaları önerilen en değerli şey konu tekrarının yanında test çözmek olacaktır. Ancak bunu da yaparken dikkatli olunmalı. Çünkü sadece test çözmek kendi başına çözüm olmayacaktır. Testlerde çıkan yanlış ve doğrularınızı kontrol etmek aslında en az test çözmenin kendisi kadar önemlidir.

Test çözerken yapmanız gereken en önemli noktalardan birisi zorlandığınız soruları en sona bırakarak onların üzerinde çok fazla zamanınızı harcamamak olacaktır. Çünkü daha çözmeniz gereken sorular olduğunu bildiğiniz için bu sizde süre kaygısı yaratacak ve soruya konsantre olmanızı engelleyecektir. Tüm sorular bittiğinde kalan süreyi zorlandığınız soruları çözmek için ayırın ki beyniniz sadece o soruya odaklansın.

Sadece testi çözüp doğru ve yanlış sayınızı öğrenmek de yeterli değildir. Önemli olan test bittiğinde doğrularınızın hangisi olduğuna bakarak o bilgilerinizi pekiştirmek ve yanlış sorularınızın doğru cevaplarını öğrenmektir. Yanlış yaptığınız soruların hangi konulardan olduğunu bularak bunlar üzerinde konu tekrarı yapmanız sizin için test çözmede en önemli noktadır. Bu sayede bilgi ektikliğinizin olduğu konuları saptayabilir ve o ektikliklerinize yoğunlaşabilirsiniz. Zaten bildiğiniz konularda fazladan tekrar yapmanız da böylece gerekmez ve size zaman kazandırır.

TEOG sürecinde ailelere de oldukça fazla görev düşmekte. Özellikle çocuklara sadece çalışmaları konusunda uyarılarda bulunmak yerine onlara uygun çalışma ortamları hazırlamak, geç saatlere kadar süren davetler vermekten ya da geç saatlere kadar onları dışarıda tutmaktan kaçınmak bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir durum. Unutmamalı ki çocuğunuzun başarması için sizin de bazı fedakarlıklar yapmanız gerekiyor. Kendi hayatınızdan bazı fedakarlıklar yapmadığınız sürece çocuğunuzun da bu sınavı önemsemesini beklemeyin.

Öğrencilerin motivasyonunu artırmak için elde ettiği başarıları takdir edin ve onu başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının. Unutmayın ki her çocuk birbirinden farklıdır ve aynı derecede başarılı olamayabilir. Öğrenci sistemli bir şekilde çalışmış ve bilgi ektiklikleri yeterli şekilde giderilmişse, zaten alabileceği maksimum puanı alacaktır.

23-24 Kasım 2016 TEOG 1. Dönem sınavında sene başından itibaren Kasım sonuna kadar olan müfredata ait konular, 26-27 Nisan TEOG 2. Dönem sınavında ise yine sene başından nisan ayına kadar olan konulardan sorular çıkacak. Bu süreçte başarıyı yakalamak için planlı çalışmaların uzun süren aralar ve tatiller verilmeden sürdürülmesi gerekiyor. Zira konulardan kopulmaması, öğrenilen bilgilerin unutulmaması için bu şart. Hem öğrenci hem de aile için bu süreçte sıkıntı yaşamamak için aslına TEOG sürecinin geçici olduğu düşünülmeli, öğrencinin bütün hayatının buna bağlı olduğu duygusu hissettirilmemelidir. Aksi halde oluşacak aşırı kaygı, kazanılacak başarıya da engel olabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *