TEOG'da geçen yıl öğrencilerin yüzde 58'i ilk 3 tercihine yerleşti

Geçtiğimiz yıl düzenlenen TEOG sınavları sonrasında yerleştirme puanlarına göre öğrencilerin yüzde 57,7'si ilk üç tercihine yerleşti. Peki TEOG'da tam puan alan öğrenciler hangi okulları tercih etti?

MEB, 2015-2016 TEOG yerleştirme sonuçları incelemesi raporunda ortaöğretime yerleştirilmeye esas puanı hesaplanan 1 milyon 149 bin 489 öğrenciden 956 bin 122'sinin tercih ettikleri okullara yerleştirildiğini açıkladı. Yerleştirmeye esas puan ortalaması 304,38 olurken, tercihine yerleşen 956 bin 122 öğrencinin YEP ortalaması ise 318,98 oldu.

En yüksek YEP ortalaması İç Anadolu Bölgesi'nde tespit edilirken, en düşük ortalama ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde belirlendi. Mezun olunan okul açısından incelenen TEOG sonuçlarına göre en yüksek ortalama özel okullarda, ardında imam hatip ortaokulları, genel ortaokullar ve yatılı bölge okullarında olduğu görüldü.

Yüzde 2'lik dilime giren öğrencilerin yüzde 62,6'sının fen lisesini seçtikleri belirlenirken, yüzde 34,6'sı Anadolu liselerine, yüzde 2,7'si ise Anadolu imam hatip liselerine yerleşti. Ayrıca öğrencilerin yüzde 96'ya yakınının bulundukları bölgelerdeki okullarda ortaöğretime devam ettiği tespit edildi.

TEOGda 500 tam puan öğrenciler ise en çok sırasıyla Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi, Ankara Fen Lisesi ve İzmir Fen Lisesi'ni tercih etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *