» 
»
 

Terör eylemlerine karşı tedbir: Tüplerde barkod ve seri numarası

Başbakan Binali Yıldırım, tedbir amaçlı terör örgütlerinin hain eylemlerinde kullandıkları (EYP) el yapımı patlayıcıların yapımında kullanılan malzemelere denetimde artık tüpler barkod ve seri numaralı satışa sunulmasına yönelik çalışmalar başlattı.

Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütünün el yapımı patlayıcılar ile gerçekleştirdikleri kanlı eylemlerin önünü bir nebze de olsa kesmek için, yeni bir düzenleme yapılacağı konusunda talimatlar verdi. Alınan bilgiler doğrultusunda devlet, teröristlerin hain planlarında kullandıkları (EYP) el yapımı patlayıcıların yapımında kullandıkları malzeme listelerine yönelik olarak sıkı bir denetim getirilmesini için çalışmalar başlatıldı. Binali Yıldırım'ın, iki gündür katıldığı toplantılarda eylemlere karşı tedbirlerin alınması için verilen talimatlara göre artık piknik tüplerinde hem barkod hem de seri numarası olacak.

Terör örgütü üyelerinin yoğun olarak el yapımı patlayıcı yapımında kullandıkları on iki kilogramlık piknik tüplerinin satışında ve dağıtım süresinde izlenip, denetlenmesine dikkat edilecek. Daha sonrasında ise saniyedeki diğer tüpler ile piknik tüplerinin satışında ve dağıtımında süreç izlenecek ve denetlenecek. Tüplerin dolumdan tüketimine kadar olan süreç denetim altında olacak ve tüpler kişilerin kimlik bilgileri alınarak satışa sunulacak.

Ayrıca tüplerin kullanımdan hurdaya çıkmasından sonra tüpler geri dönüşüme gönderilecek.Yurt dışından da Türkiye'ye grişi olan LPG'li tüpler denetim altında olmasına yönelik de çalışmalar yapılacak. 8 Haziran'da içerisinde patlayıcı madde yapımında kullanılan nitrat madde içeren gübrelerin satışa sunulması durdurulmuştu. Bu nedenle yine denetim amaçlı, gübre hareketlerinin de denetimi ve hareketlerinin izlemi çalışmaları da yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *