» 
»
 

Terör örgütü PKK/KCK'ya 25 ilde operasyon: 544 gözaltı

25 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda terör örgütü PKK/KCK üyesi 544 şüpheli gözaltına alındı. Haklarında gözaltı kararı bulunan bazı şüpheliler ise aranıyor.

Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik 25 ilde operasyon düzenlendi. Yakalanan 544 zanlı arasında 11 polisin Cizre'de şehit edildiği saldırıda kullanılan bomba yüklü kamyonu temin ettikleri belirlenen teröristler ile üst düzey örgüt yöneticileri de bulunuyor.

PKK'ya yönelik İstanbul'daki eş zamanlı operasyonlar Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. 104 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 70 şüpheli gözaltına alınırken, 34 zanlının yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında merkez ilçelerde, Menemen, Menderes, Bayındır ve Urla'da eş zamanlı operasyonlar yapıldı. 50 adrese düzenlenen operasyonlarda ise aralarında kadınların da bulunduğu 40 şüpheli gözaltına alındı.

Aydın'da da 10 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonda 10 şüpheli gözaltına alınırken evlerde bulunan dijital verilere el konuldu.

Bursa'daki eş zamanlı operasyonlarda merkez ilçe ile İnegöl ve Gemlik'teki bazı adreslerde arama yapıldı. Terör örgütü PKK üyesi oldukları iddiasıyla toplam 26 şüpheli gözaltına alındı.

ŞANLIURFA'DA PKK SÖZDE ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ YAKALANDI
31 şüphelinin gözaltına alındığı Şanlıurfa'da terör örgütü PKK/PYD'nin sözde üst düzey yöneticisi "Ebu Haydar" kod adlı Ali Hammud el-Muhammed (32) ile Yasir el-Ahmed (23) ve İsa el-İbrahim'in (30) de yakalandığı bildirildi.

Kocaeli'nde 4, Mardin'de 6, Çorum'da 2, Antalya'da 12, Adana'da 26, Adıyaman'da 4, Edirne'de 1, Malatya'da 24, Mersin'de 60, Hakkari'de 5, Muş'ta 36 şüpheli gözaltına alındı. Ayrıca Güneydoğu illeri Diyarbakır, Batman, Mardin, Bingöl ve Siirt'te düzenlenen operasyonlarda toplam 94 kişinin yakalandığı bildirildi.

FETÖ/PDY ŞÜPHELİLERİ DE VAR
Erzincan'da FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütleri ile ilişkileri bulunan 26 kişi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında 26 kişi gözaltına alındı. Sivas'ta ise PKK'nın gençlik yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında üniversite öğrencisi oldukları belirlenen ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan 14 şüpheli gözaltına alındı.

Gaziantep'te kent merkezi ve ilçelerde terör örgütü PKK/KCK adına faaliyet yaptıkları tespit edilen 51 kişinin yakalanması için düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda aralarında HDP ve DBP Gaziantep il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 45 kişi gözaltına alınırken, 6 kişinin aranmasına devam edildiği öğrenildi.

BOMBALI KAMYONU TEMİN EDEN TERÖRİST YAKALANDI
Şırnak'ta terör örgütü PKK mensuplarının 26 Ağustos 2016 günü bombalı araçla düzenlenen saldırıda kullanılan kamyonu temin ettiği belirtilen firari terörist operasyon sırasında yakalandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *