» 
»
 

Terör örgütüne ağır darbe: 19 terörist öldürüldü

TSK tarafından yapılan açıklamaya göre, bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek ve kış hazırlıklarını imha etmek amacı ile düzenlenen operasyonda 19 bölücü terör örgütü üyesi teröristin öldürüldüğü belirtildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan açıklamada, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı sorumluluğundaki 3 Kasım 2016 tarihinden itibaren 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı emir komutasında, Şırnak 1'inci Jandarma Komando Tugay Komutanlığı, Siirt 3'üncü Komanda Tugay Komutanlığı, Şırnak, Van ve Siirt Jandarma Özel Harekât birliklerinin katılımlı ile Bestler-Dereler mevkiinde, bölücü terör örgütü üyelerini etkisiz hale getirmek ve onların kış hazırlıklarını imha etmek maksadıyla geniş çaplı operasyonların başlatıldığı bildirildi.

Operasyon düzenlenen Bestler-Dereler bölgesinde, bölücü terör örgütünün sözde Botan saha karargâhının yer aldığı bölge hatırlatılarak, coğrafi özellikleri ve konumu itibari ile barınmaya müsait olduğundan devamlı kullanılan bir bölge olduğunun altı çizildi. Yaklaşık 600 km² olan bir alanı kapladığı da ifade edildi.

Operasyon boyunca, insansız hava aracı olan İHA'ların da desteği ile toplamda 19 bölücü terör örgütü üyesi teröristin etkisiz hale getirildiği, bir teröristin ise sağ olarak ele geçirildiği belirtildi. Öte yandan bölgede daha önce yapılan operasyonlarda etkisiz hale getirilen yedi teröristin de cesedi bulundu.

Bölgenin yapısı hem barınmaya hem de gizlenmeye müsait olduğundan ötürü birlikler tarafından gerçekleştirilen Temas Araması sırasında örgüte ait olan pekçok yer altı ve yer üstü yaşam, barınma alanı, depo, ağır silah, sığınak, silah, silahlara ait mühimmat, motorlu araç-gereç, yaşam malzemesinin ele geçirilip imha edildiği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *