» 
»
 

Terör saldırısına ilişkin bakanlar şehit ve yaralı sayısı hakkında bilgi verdi

İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin detaylı bilgileri paylaşan Bakan Soylu, Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiş 29 şehidimiz olduğunu, şu ana kadar tespit edilen 166 yaralı olduğunu bildirdi.

Polis Eğitim ve Kongre Merkezinde İstanbul Beşiktaş Vodafone Arena önündeki patlamaya ilişkin bakanlar açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün gece oynanan Beşiktaş Bursaspor maçı sonrası saat 22:30 sıralarında meydana gelen 45 saniye arayla iki patlamada son dakika bilgilerine göre 29 şehidimiz 166 yaralımız olduğunu belirtti.

Soylu, el düzenek vasıtasıyla patlatılan bomba yüklü araç nedeniyle olay yerinde şehit ve yaralılar olduğunu, ardından 45 saniye sonra ikinci bir patlamanın Maçka Parkı'nda canlı bombanın polisler tarafından fark edildiği bildirdi. Polislerin etrafında tertibat aldığı sırada aracın patlamasını takiben canlı bombanın da kendisini patlattığını bildiren Soylu, bombanın polislerin tam ortasında patladığı bilgisini verdi.

2'si sivil 27'si polis olmak üzere biri emniyet müdürü biri emniyet amiri toplam 29 şehidimiz olduğunu bildiren Soylu, şu ana kadar belirlenen yaralı sayısının 166 olduğunu kaydetti. Yaralıların bir kısmının taburcu edildiğini belirten Soylu, 23 yaralının 17'sinin ameliyatta, 6'sının yoğun bakımda olduğu bilgisini paylaştı.

Patlayan aracın tespit edilmesi sonrasında emniyet güçlerinin operasyonlarında 10 kişinin de gözaltına alındığını bildiren Soylu, hem olayın hem de kimler tarafından nerede planlandığının tespiti için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Soylu "Milletimizin başı sağolsun. Yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz." dedi.

"MÜCADELEMİZ ACIMASIZCA DEVAM EDECEK"

Terörle mücadele sırasında birçok unsurla mücadele edildiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Terörle mücadelemizi akamete uğratmak isteyenlerin bir bölümü de maalesef bizim terörle mücadele yasamızı AB'ye giriş karşılığında veya vizelerin serbest girişi karşılığında değiştirmemizi isteyenlerdir. Türkiye'nin güvenlik kalkanını, sürekli olarak düşürme çabasında olanlar, ne kadar yakıcı meselelerle uğraştığımızın muhakkak farkındadırlar. Milletimiz bunu görüyor ve bütün dünya bunu görüyor. Buradan şehit kahramanlarımıza elbette ki sözümüz var. Bu leş sürüsünü bu topraklardan tamamen temizleyene kadar ve bitirene kadar sözümüz onlara odur ki bu mücadelemiz acımasızca devam edecektir." şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise saldırı sonrasında ilk ambulansın olay yerine 4 dakika içerisinde ulaştığını, toplam 106 ambulansla ve çok sayıda Ulusal Medical Kurtarma Ekibi elemanı ve 112 acil personeliyle yaralılara müdahele edildiğini vurguladı. 20 yaralının evlerine gönderilebildiğini ifade eden Akdağ, 17 yaralının ameliyat halinde olduğunu, 6 yaralının yoğun bakımda bulunduğunu ve bunlardan 3'ünün durumunun ise çok ciddi olduğunu kaydetti.

Olay sonrası hastanelere koşan sağlık personeline teşekkürlerini ileten Akdağ, yaralılara acil şifalar hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlaraına da başsağlığı diledi. Akdağ terör belasının üstesinden gelmeye el birliğiyle muvaffak olacaklarını belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *