Terörü destekleyen paylaşımların tespiti için 10 kişilik özel ekip

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı talimat verdi, sosyal medyada İstanbul saldırısını öven paylaşımları belirlemek üzere 10 kişilik ekip oluşturuldu.

İstanbul'da gece kulübüne 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı olayı sonrası sosyal medya üzerinden terörü öven paylaşımlar üzerine dün resen soruşturma başlatıldı. Bilişim Suçları Soruşturma Bürosundan sorumlu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Odabaş'ın verdiği talimat doğrultusunda Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden 5, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden 5 olmak üzere 10 kişilik ekip oluşturuldu.

Ekip çalışmalarına başladı

"Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçlarından başlatılan soruşturmada suça konu paylaşımların tespitini yapacak olan ekip, internet üzerinden saldırıyı öven, saldırı nedeniyle devlet organlarını aşağılayan paylaşımları belirlemek üzere çalışmalarını başlattı.

Avukatlarla temas kurulacak

Twitter ve Facebook üzerinden bir kısmı sahte hesap ya da takma ad kullanılararak oluşturulan hesaplardan yapılan paylaşımlarla ilgili şüphelileri bulmak için Türkiye'de sosyal medya platformlarının avukatları ile temas kurulacak ve açık kaynak taraması yapılacak.

Saldırıyı öven 2 binden fazla paylaşım

İnternet üzerinden İstanbul'daki saldırıyı öven ya da buna bağlı olarak devleti aşağıladıkları belirlenen 2 binden falza paylaşım olduğunu belirten Başsavcılık yetkilileri, İstanbul ve Aydın'da işlendiği kaydedilen suçlarla ilgili evrakın buralardaki başsavcılıklara gönderilebileceğini vurguladı.

Aynı konuya ilişkin Türkiye Barolar Birliği, sosyal medyada bulunan 27 hesap sahibine ve okullara yazı göndermiş, yılbaşı etkinliklerinin yapılmamasını isteyen Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, Aydın Nazilli'de yılbaşı kutlamalarını Noel Baba kostümlü bir kişinin başına silah dayayarak protesto edenler, İstanbul İkitelli'de Noel Baba'yı darp edilirken gösteren afişi asanlar ile 31 Aralık 2016'daki sayısında "KutlaMA" manşeti atan Milli Gazete yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bu suç duyurusu halen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli savcıda bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *