» 
»
 

THY'de plastik poşet dönemi başlıyor

Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında halen kullandığı kulaklık ve dergilerin konulduğu plastik poşetleri geri dönüşüm malzemesiyle değiştirerek, doğada çözülebilen malzemeden imal edilmiş poşetlere çevirdi

Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında kulaklık ve kabin içinde bulunan dergilerin konulduğu plastik poşetleri geri dönüşüm malzemeli poşetlere çevirdi. Doğada çözülebilen malzemeli poşetler uzun ilk olarak uzun menzilli uçakların ekonomi sınıflarında kullanılacak. Ekonomi sınıflarında yolculara verilen poşetlere konulmuş şekilde hizmete sunulacak kulaklıklar daha sağlıklı kullanım olanağı da sağlamış olacak. Konuyla ilgili Türk Hava Yolları bir açıklama yaptı. Açıklamada kulaklık ve kabin içi dergilerinin geri dönüşüm poşetlerine konulduğunu belirtti. Uygulama ilk olarak ekonomi sınıfında uçan yolcuların hizmetine sunulacak. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan uygulamanın ilgi göreceği bekleniyor. Yani bundan sonra kulaklık ve kabin içi dergiler geri dönüşümlü poşetlerde yer alacak. Bu uygulamanın ne kadar faydası olacağını düşünenler için yapılan açıklamayla, bu malzemelerin doğada kolayca çözülebildiği için eko-poşet sınıfında olduğu ve doğa dostu olduğu bilgisi verildi.

Bu arada plastik poşetlerin kabin içinde meydana gelebilecek olası yangınları da geç tutuşma yönünden ve erime yapmama yönünden daha güvenli görüldüğünden dolayı da böyle bir uygulamaya geçildiği bildirildi. Poşetler bir takım testlerden de geçirilerek hizmete sunuluyor. Mesela havacılık açısından bu poşetler daha güvenli oluyor. Yeni Atık yönetmeliğine göre de 1 Ocak 2018'den itibaren alışverişlerde verilen plastik poşetlerde kullanımdan kalkacak. Kasada müşteri poşeti ücretli olarak alabilecek. Bu sayede plastik poşet tüketiminde azalma sağlanacak. Uygulamada poşetlerin doğada çözülebilen cinsten olmasına da dikkat edilecek. Poşetlerin moleküler yapısı doğa şartlarına uygun mu değil mi bu araştırılacak. Ayrıca Yeni Atık yönetmeliği geri dönüşümlü kullanım gibi yeni kuralları da getirmektedir. Yolcular açısından da bu tür uygulamaların daha faydalı olacağına kesin gözüyle bakılırken, ileri ki zamanlarda tren ve otobüs firmalarıın da eko- poşet uygulamasına geçebileceği belirtiliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *