» 
»
 

Tıp dünyasında bir ilk! Kök hücre kullanılarak çene kemiği nakli

Türk bilim insanları yine başarılı bir çalışmaya imza atarak 7 yıllık bir çalışma sonunda 24 yaşındaki Neslihan Karakaşlılar’ın hayatını değiştirdi.

Alınan bilgilere göre Neslihan Karakaşlılar 17 yaşında kendisine konan kemik tümörü teşhisi sebebiyle çene kemiğini kaybetti. Aradan geçen 7 yıllık süreçte Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilerek yapılan başarılı bir operasyonla kadavradan alınan ve kendi kök hücreleri ile canlandırılmış kemik Karakaşlılar’a nakledildi.

Türkiye’nin farklı üniversite ve hastanelerinden bir araya gelen Türk bilim insanlarının 7 yıllık çalışması sonucunda 24 yaşındaki Bursalı turizmci Neslihan Karakaşlılar, eskisi gibi işlev gören çeneye kavuşmuş oldu.

14 yaşında yakalandığı rahatsızlık nedeni ile konuşamayan, yemek yiyemeyen ve yüzünün görüntüsü bozulan Karakaşlılar, 5 yılda 12 ameliyat geçirdi.  Tedavinin tamamlanabilmesi adına nakil olması gereken Karakaşlılar’ın operasyonunu gerçekleştiren uzmanlardan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, Neslihan’a hayvanlar üzerinde başarılı şekilde uygulanmış ancak henüz insanlarda denenmemiş bir araştırma projesine dâhil olmayı teklif ettiklerini ifade etti.

Kadavradan alınan kemiği, laboratuvar ortamında artık hücrelerden temizledikten sonra hastanın kendi kök hücreleriyle canlandırarak naklettiklerini belirten Prof. Dr. Ovalı, “Kemiğin kök hücre ile kemiğe damar yapısı şeklinde kanallar açtık ve böylece kemiğin beslenmesini sağladık. Şu anda kemik hala canlı ve vücut dokuyu reddetmedi” dedi. Neslihan Karakaşlılar, nakille birlikte hayatının değiştiğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *