» 
»
 

Tırnak rahatsızlıkları neden olur? Tedavisi nasıl olmalıdır?

Toplumda sıklıkla görülen tırnak rahatsızlıklarının ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Özel Hayat Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mediha Yılmaz, özellikle tırnak mantarının sıklıkla görüldüğünü dile getirdi. Yılmaz, tırnak hastalıklarının nedenlerini ve tedavi yolları hakkında açıklamalarda bulundu.

Tırnak rahatsızlıkları genel olarak toplumdaki çoğu kişide görülse de bu problem çok dikkate alınmaz. Ancak uzmanlar çok ta önemsenmeyen bu rahatsızlıkların ileri bir zamanda daha büyük problemlere yol açacağını belirtiyor. Tırnakta kalınlaşma, sertleşme, şekil ve renk bozuklukları olarak ortaya çıkar. Estetik açıdan görünüm olarak rahatsız eden tırnak rahatsızlıkları günlük hayatta ağrılara neden olur. Tırnak mantarı ise yarı nemli ve kapalı ortamda havasız kalarak üremekte ve tırnakta renk ile şekil bozukluklarına neden olur.

Mantar genel olarak ayağın bir yere çarpması sonucunda oluşsa da deniz, havuz, aynı terlik ve ayakkabının kullanımı sonrasında da gün yüzüne çıkabilir. Tırnak mantarı parmak aralarına ve ayak tabanına kadar sıçrayabilir. Tırnak mantarının tedavisinde ise tedavinin erken yapılması, ertelendiği takdirde mantarın deri enfeksiyonlarına yol açabileceği belirtiliyor. Tırnak mantarının tedavisi 3 aya kadar sürebilir. Mantarın daha fazla yayılmaması için ise ayak mantarı tedavisi uygulanmalıdır. Ayaklara pamuklu çoraplar giyilmeli ve ayaklar mümkün oldukça kuru tutulmalıdır.

Ayrıca sık sık kırılan tırnakların vitamin değerlerinden kaynaklandığını, tırnak yapısını güçsüzleştiren diğer sebebin ise sıklıkla aseton kullanımı olduğu belirtiliyor. Tırnak rahatsızlıkları ile sık olarak karşılaşıldığında ise mutlaka bir dermatoloji uzmanından yardım alınmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *